Zorluklarla Başa Çık!

Zorluklarla Başa Çık!

Zor süreçlerle nasıl baş ettiğinizi hiç düşündünüz mü? Ya da baş etmeye çalışıyor musunuz? Çünkü genel olarak insanlar zor durumlardan kaçmayı seçer. Ancak bu hiçbir zaman bir çözüm olmayacaktır. Zor süreçler de aşılabilir, aşılması gerekir. Bugün sizlerle bunu konuşacağız!

Bu noktada size 4 aşamadan bahsedeceğim.

Sizi Rahatsız Eden Durumlar

Burada anlatmaya çalıştığım şey sizi rahatsız eden, kontrol altına almak istediğiniz durumlar neler? Neyden veya nelerden kurtulmak istiyorsunuz? Bunları düşünüp kendinize cevap bulmanız gerekir. Bir nevi farkındalık diyebiliriz. Yani sizi rahatsız eden şeylerin farkına varmaktır.

Burada farkında olabilmek adına kendinize yöneltebileceğiniz sorular mevcuttur.

-Beni rahatsız eden durum ne?

-Yaşadığım durum bende ne gibi duygulara sebep oluyor?

-Bu durum bende hangi düşünceleri uyandırıyor?

-Bu durum bedenimde herhangi bir duyuma neden oluyor mu?

Bu Sorunu Çözmek İçin Ne Yaptım?

Burada ikinci aşamamız bu zorlu süreci çözebilmek adına hangi davranışlarda bulunduğunuzdur. Bu durum herkese göre değişir. Örneğin birisi zorlu durumlar karşısında daha çok uyuyorsa bir başkası çok daha fazla çalışmaya odaklanır bir başkası susmayı seçer gibi. Burada seçtiğiniz şey her ne olursa olsun kısa bir çözüm bulma şeklidir. Yani yaşadığınız zor süreçleri uzun vadede çözecek seçenekler değildir.

Değerleriniz

Üçüncü kısım sizin değerlerinizdir. Yani hayatınızı ne şekilde devam ettirmek istiyorsanız bunlar sizin değerlerinizi oluşturur. Buradaki değerleriniz iyi bir meslek sahibi olmak, iyi bir eş olmak, dürüst olmak gibi şeyler olabilir. Bu noktadan sonra ise düşüneceğiniz soru ‘nasıl’ sorusudur. Yani değerlerinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizi sorgulamalısınız.

Bu Değerler İçin Davranışlar

Son aşamada ise değerleriniz için gerçekleştireceğiniz davranışlar önemlidir. Örneğin değeriniz dürüst olmak ise dürüst insan ne yapar? Mesela açıkça her şeyi konuşur. Sizlerde değerlerinize uygun davranışlar bularak bunları sergileyin.

Şimdi hayatınızdaki herhangi bir zorluğu düşünün ve başlayın!

Yorum yapın..