Burçak Yıldız

İçerik Editörü

Yaz Hastalıkları İle Başa Çıkın

Yaz, çoğu insanın sevdiği mevsimdir. Soğukluk biter, hastalıklar biter, yağmurlar biter… Aslında durum hiç de öyle değildir. Yazın aynı kış mevsiminde olduğu gibi hastalıklar devam eder hatta daha da artabilir. Alerjiler, böcek ısırıkları, güneş yanıkları, yaz gribi gibi birçok dertle beraber gelir yaz. Ayrıca yazın girilen havuz sularından gelen mikrop veya enfeksiyonlar, nem ve sıcaklıktan dolayı oluşan baş ağrısı, çabuk bozulan yiyecekler sonucunda gıda zehirlenmesi ile koca bir yaz dönemi kapatılabilir.Yaz hastalıkları' ndan korunmak için öncelikle onları tanımalısınız.

Yaz gribi nedir, neden olur?

Yaz gribi klima tozları, toplu yaşanılan mekanlar, deniz kenarlarında yer alan pisliklerden türeyebilir. Grip hastalığına benzer olan yaz gribi bulaşıcı değildir. Kesinlikle grip hastalığına uygun ilaçlar kullanılmamalıdır. Hastalık günden güne kötüleşebilir size en yakın bir hastaneye giderek kontrolden geçin.

Yaz gribinden nasıl korunulur?

Hastalıklardan korunmak için aynı kışın olduğu gibi kendinize birkaç konuda dikkat etmelisiniz. Dengeli beslenin, açıkta kalan ürünleri tüketmemeye özen gösterin, yiyeceğiniz bir meyveyi – sebzeyi mutlaka yıkayarak tüketin, klimanızı sürekli olarak çalıştırmayın, bol bol su tüketin, uykusuz kalmayın, güneş altında fazla kalmamaya özen gösterin. Kendinize dikkat etmemek güzel geçirebileceğiniz bir yazı burun akıntısıyla ve ateşle geçirmenize neden olabilir.


Alerji nedir, neden olur?

Yaz Hastalıklarının başında gelen alerji çoğunlukla çevresel veya böceklerden dolayı göz kanlanmasını, arka arkaya hapşırmayı tetikleyebilir. Çoğunlukla yazın neredeyse her üç kişiden biri çevresel faktörlerden polenlerle uğraşmaktadır. Özellikle yazın ilk başladığı zamanlarda polenler açtığı için ilacını almayan bir kişi akşama kadar defalarca hapşırabilir. Alerji durumuna göre değişmekle beraber neredeyse nefes alınmayacak bir duruma gelinebilir. Bu hastalığı önlemek için çocuklara ve yetişkinlere yönelik ilaçlar mevcuttur.

Yaz ile gelen ölümcül tehlike

Sinekler tartışmasız yazın en nefret edilen kısmı. Akşamları uyutmaz, ısırıkları yüzünden sürekli kaşınırsınız, bir yemek yerken bir sürü sinek toplanır fakat sadece can sıkıcı kısmıyla kalmıyor. Sinekler her yıl yüz binlerce insanı öldürüyor.

Hastalıklı bir kanı almasının ardından sağlıklı bir bireyden kan alırken hastalığı bulaştırabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için sinek kovucu ürünlerden alabilirsiniz. Yaydığı bir maddeden dolayı sizin sinekler için görünmez olmanızı sağlayarak sizi korumuş oluyor.