Yalnızlık Zorunluluğun Mu Seçimin Mi?

Yalnızlık Zorunluluğun Mu Seçimin Mi?

Her insanın kendini yalnız hissettiği zamanlar olmuştur. Bu zaman zaman yalnızlık duygusu herkesin başına gelebilecek normal bir süreçtir. Peki kendinizi uzun süreler yalnız hissettiğiniz oldu mu? Bu soruya cevabınız evetse ikinci olarak bu durumun sizin tercihiniz mi yoksa elinizde olmayan bir durum mu ona bakalım.

Yalnızım!

Yalnızlık en basit anlamıyla tek başına olmaktır. Tek başına olma olarak düşünüldüğünde çok negatif bir kavram gibi dursa da aslında negatif ya da pozitif olması kişiye bağlıdır. Eğer ki insan ‘yalnızken kendimi daha iyi hissediyorum, keşke bir an önce yalnız olabileceğim bir yere geçsem, keşke şu kalabalıktan sıyrılsam’ gibi düşüncelere sahipse yalnızlık onun için oldukça olumlu bir durumdur.

Başka bir açıdan düşününce kişi yalnız kaldığında sıkılıyorsa, yalnızlık ona kendini kötü hissettiriyorsa, yalnızken sevilmeyen değer verilmeyen biri olduğunu düşünüyorsa bu noktada yalnızlık kişinin hayatında korkutucu bir yere sahip olabilir.

Duygusal Yalnızlık

Bu tür yalnızlık yaşayan bireyler ya kimsenin onları anlamadığını düşünür yani kalabalık içinde yalnız olduklarına inanırlar ya da çevrelerinde gerçekten iletişim kurabilecekleri kimse yoktur. Duygusal yalnızlığın temeli genel olarak değersizlik düşünceleridir. Kişi kendini sevilen ya da değer verilen biri olarak görmez. Dolayısıyla herkesle olan ilişkisinde mesafeli olur ve bu durumu kolay kolay aşamaz. Durum böyle olunca kimsenin derinliklerine dokunamaz veya kendi içini kimseye açamaz. Böylelikle sürekli olarak yalnız olduğunu düşünür.

Aynı zamanda duygusal yalnızlık yaşayan kişiler çocukluk döneminde bakım verenine karşı sağlıklı bir bağ geliştirememişse bu durum yetişkinlik hayatını da etkiler. Böyle durumda kişi çevresine karşı güvensiz olur. Güvenmediği insanlarla samimi ilişkiler kuramadığı için yine bir yalnızlık hissi yaşanır.

Bu yalnızlık türü en çok;

  • Yeni başlangıç durumlarında (okul değiştirme, şehir değiştirme vs.)
  • Güvensizlik
  • Sosyalleşmek için zaman yaratamama
  • Diğer insanlardan farklı olduğunu düşünme ve buna inanma
  • Psikolojik problemler

gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Burada kişi yalnızlığının ‘neden’ine odaklanmalı ve bu yalnızlık duygusunu aşmak için ‘ne yapılabilir’i düşünmelidir. Bu yapılabilir olanları deneyerek kendi duygusal yalnızlığına çözüm üretmeye çalışmalıdır. Eğer ki aşabileceği gibi değilse ve bu duygu onu rahatsız ediyorsa mutlaka destek almalıdır.

Fiziksel Yalnızlık

Fiziksel yalnızlık tercih edilen bir yalnızlık türüdür. Burada kişi kendine has sebeplerle kendini çevresinden uzaklaştırır. Bu süreçte kişi kendine zaman ayırmak, kendini geliştirmek, sevdiği aktivitelere yönelmek için böyle bir yalnızlığı tercih eder.

Zaman zaman kalabalıktan sıkılıp, yorulmak çok normal bir durumdur. İşte tam da bu noktada fiziksel yalnızlık iyileştirici bir etkiye sahiptir. Çünkü insanın kalabalık kadar yalnız kalmaya da ihtiyacı vardır. Kişi kendine zaman ayırınca yenilenecek ve tekrar kalabalığa karışacaktır.

.

Yorum yapın..