Burçak Yıldız

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı

Veganizm İçin Kozmetik Tarifleri

Veganizm, sadece beslenme ile gerçekleşen bir süreç değildir. Tüm hayvanların yaşamlarına saygı duymak, onların da birer birey olarak yaşamaları gerektiğini savunan bir düşünce akımıdır.

Veganlara göre hayvanların etini yemek yetmez, onların derilerinden, kürklerinden, sütlerinden… Hiçbir şekilde faydalanmamak gerekir.

Günümüz kozmetik sektörünü düşününce kulağa ne kadar da hayali geliyor dimi? Çünkü günümüzde birçok kozmetik ürünü ya hayvanlar üzerinde test ediliyor ya da içeriğinde hayvanlara ait malzemeler barındırıyor.

Biz de bu yazımızda sizlere evdeki malzemelerle yapabileceğiz oldukça basit tarifler vereceğiz. Tüm bu tarifleri uygulamak vegan olmanız elbette gerekmez. Kişisel bakımınızda içeriğini bildiğiniz, doğal tarifler kullanmak istiyorsanız tam da size göre bir yazı olacak bu.

Kişisel Bakım Tarifleri

Şampuan:
En az yüzümüz kadar hassas olan saç derimiz için zararlı kimyasallardan kaçınmalıyız. Siz de evinizde kendi şampuanınızı yapmak istiyorsanız yapacağınız şey oldukça kolay. Yarı yarıya ölçekle hindistan cevizi sütü ve içme suyunu karıştırabilirsiniz. Eğer saçlarınız fazla yağlı ise bu tarife karbonatta ekleyebilirsiniz. Şampuanınızı marketteki ürünler gibi kişiselleştirmek isterseniz, faydalarına göre farklı yağlardan da faydalanabilirsiniz.

Saçlar maskesi:
Oldukça basit bir tarifimiz var. Kabukları soyulmuş ve ezilmiş avokadonun içine hindistan cevizi yağı ekleyerek güzel ve faydalı bir maske yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, saçın içine işleyebilen tek yağdır. Avokado ise içerisindeki faydalı yağlar, minareller ve vitaminler sayesinde saçınızı kökten uca besleyecektir.

Diş Macunu:
2/3 çay bardağı karbonat, 1 çay kaşığı Himalaya tuzu ve yarım çay kaşığı nane yağını karıştırarak kendi doğal diş macununuzu hazırlayabilirsiniz. Ayrıca dişlerinizi beyazlatmak için aktif kömür ile fırçalayabilirsiniz.

Deodorant:
Karbonat ve hindistan cevizi yağını koyu bir macun kıvamına gelene kadar karıştırıp uygulayabilirsiniz. Parfüm olarak da esansiyel yağları kullanabilirsiniz. Vanilya, portakal, limon, sedir ağacı özü tercih tamamen sizin zevkinize kalmıştır.

Kozmetik Ürünleri

Fondöten:
Mısır nişastası veya nişastadan daha ince yapıda olan ararot tozunun içine renk tonunuza uygun olarak kakao ve tarçın ekleyerek pudra elde edebilirsiniz.Bu karışıma uçucu bir yağ, birkaç damla hindistan cevizi ve ya zeytinyağı ekleyerek de sıvılaştırabilirizsiniz.

Tüm malzemelerin kalıcılığını artırmak için ise çok az bir miktar bentonit kili kullanabilirsiniz. Mineraller açısından oldukça zengin olan bentonit kilini su ile karıştırarak çok güzel bir cilt maskesi de elde edebilirsiniz.

Eyeliner:
Eczanelerden alabileceğiniz aktif kömürü, lavanta yağı ile sulandırarak (ki lavanta yağı kirpiklerinizi besleyecektir) eyeliner haline getirebilirsiniz. Aloe vera ve aktif kömür karışımı sayesinde de rimel elde edebilirsiniz. İstediğiniz siyah değil de mavi yeşil bir renk ise mineral açıdan çok faydalı spirulina adı verilen alg tozlarından da faydalanabilirsiniz.

Ruj:
Pancarı küçük küçük parçalar şeklinde dudağınıza sürerek gün boyunca kalıcı kırmızı-pembe tonlarında bir ruj elde edebilirsiniz. Rengini yumuşatmak isterseniz de esansiyel yağlar ile karıştırmayı deneyebilirsiniz.