Terapiye Kaç Seans Gelmem Gerekiyor?

Terapiye Kaç Seans Gelmem Gerekiyor?

Bu soru terapiye başlayan her danışan/hasta tarafından bazen ilk soru olarak bazen de ilerleyen seanslarda sürekli sorulmakta. Çoğu bireyin kafasını kurcalayan soru olmakla beraber bazı bireylerde seansların devamlı süreceği algısı bulunmakta.


İlk olarak bu sorunun kesin bir cevabının mümkün olmadığını belirtmek gerekir. Çünkü bireyin yaşadığı rahatsızlığın şiddetine, kullanılan terapi yöntemine bağlı olarak bu soruya verilen cevaplar değişkenlik gösterir. Ama bu soruya şu şekilde bir açıklık getirmek mümkün; eğer uzun yıllar boyunca birey bu rahatsızlığı yaşıyorsa seansları buna bağlı olarak artacaktır. Fakat genellikle en az altı seans gelmek en sağlıklısıdır.

Bir diğer merak edilen hatta daha doğrusu yanlış bilinen bir deyimden bahsedelim: TERAPİ HER DAİM İYİ HİSSETTİRİR! terapi beklenildiği gibi düz bir çizgide yukarı doğru seyretmez, her terapi seansı bireyi daha iyi hissettirir gibi bir durum söz konusu değildir. Bazen birey terapi seansında kendisiyle, travmalarıyla yüzleşmek durumunda kalır ve bu durum bireyi kötü hissettirebilir. Fakat birey istikrarla devam ettiğinde terapiden verim alması kaçınılmazdır.


Bununla birlikte bir diğer önemli nokta da terapiye giden bireyin ilk seansta iyileşme beklentisi içinde bulunması. Bu pek sağlıklı bir tutum olmamakla beraber bireyin ilk terapiden sonra hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir. Genellikle ilk seans; sorunun tanımlanması-terapinin yapılandırılması üzerinde çalışılır. Bireyin içinde yıllarca birikmiş olan şeylerin ilk seansta çözümlenmesi beklenemez ve çözümlenemez. Burada, psikoloğun ya da psikiyatristin de sizler gibi bir insan olduğu ve sihirli bir değneği bulunmadığını unutmamalısınız. Terapiden istenilen tedavinin sağlanabilmesi için yeterince seans yapılması ve seanslara düzenli katılım gerekir.

Yorum yapın..