Stresle Baş Edebilme Yolları

Stresle Baş Edebilme Yolları

 Stres hayatımızın her alanında her an karşımıza çıkmakta. Stresten kaçmak, stresi azaltmanın aksine daha da stres verici olabiliyor. Stres verici olay çok ciddi ise ve uzun süre devam etmesi organizmayı tüketir, artık organizmada geri dönüşü olmayan izler bırakır. Ama insan öyle mucizevi bir varlık ki stres durumlarıyla olumlu baş edebilmesinin anahtarı, yolları tamamen kendi elinde bulunmakta, gelin beraber bu yollara bakalım.

Öncelikle stresinizin nedenini ve neden stresli hissettiğinizi belirleyin. Ardından stres kaynaklarınızdan kurtulmak için alternatifler belirleyin.

Örneğin: Trafik sıkışıklığı strese neden oluyorsa araç kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih edin.

Stresinizi etkili bir şekilde yönetmek için kendinize program oluşturun.

Programınızı yaparken gerçekçi ve esnek olmaya gayret edin.

Yaptığınız işe konsantre olmaya özen gösterin.

Bir konuyla ilgilenin, aynı anda birkaç şeyle ilgilenmek stresinizin artmasına neden olur.

Stresiniz kontrol edemeyeceğiniz bir düzeyde olduğunda kendinize kısa kısa molalar verin.

Kısa kısa molalar vermek bedeni ve zihni dinlendirerek stresi azaltır buna rağmen stresinizle başa çıkamıyorsanız bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin.

Algınızı değiştirin.

Anlamamız gereken ilk şey kendi stresimizi kendimiz yaratıyoruz. Kişi veya olaylara yüklediğimiz duygular ve anlamlar sonucunda stresi yaratıyoruz. Hepimizin düşüncelerini kontrol edebilme gibi bir yeteneği var. Yani aslında hepimiz düşüncelerimizi değiştirerek daha farklı perspektiften bakarak duygularımızı yönetebiliriz. Böylece de nasıl bir yaşam süreceğimizi, nasıl hissetmek istediğimizi kendimiz seçebiliriz.

Kendinizi ifade edin.

Duygularınızı yaşayın, ifade edin sakın bastırmayın. Duygularınızı resim yaparak, sevdiğiniz bir hobiyle uğraşarak, günlük tutarak ya da müzikle uğraşarak ifade edebilirsiniz. Duygularınızı doğru şekilde ifade etmeye özen gösterin. Güvendiğiniz biriyle duygularınız, düşünceleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

Vücudunuzu besleyin.

 Stres besin emilimini ve sindirimi olumsuz yönde etkiler. Yemekten önce ve sonra rahatlamaya çalışın, nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz. İşlenmiş ve besinden yoksun gıdalar yerine temiz ve sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Bol bol su tüketin.

Susuzluk vücudunuzda strese neden olur ve stres vücudunuz susuz bırakır. Vücudumuzun nerdeyse %85’e yakını sudan oluşur. Su vücudumuzun tüm fonksiyonları için çok önemlidir. Su odaklanmamıza yardımcı olur, yorgunluğu alır ve enerjimizi arttırmaya yardımcı olur. Günde 8-9 bardak su içmeye özen gösterin.

Düzenli uyumaya çalışın, yeterli uyumaya özen gösterin.

Uyku beyin fonksiyonları açısından büyük önem taşır.

Gevşeyin yoga, meditasyon, derin nefes alma aktiviteleri, egzersiz yapın.

Sağlığımızı iyileştirmek ve stresi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey kısa bir yürüyüş, egzersiz, yoga veya meditasyon yapmaktır. Bütün bu etkinlikler sinir sisteminizi rahatlatır ve stresinizi azaltmaya yardımcı olur.

Ruhunuzu ve zihninizi besleyin.

Okumak, öğrenmek zihninizi besler. Dua ederek veya meditasyon yaparak ruhunuzu besleyebilirsiniz. Yaşamınızdaki tüm güzel şeyleri ve sahip olduğunuz tüm güzellikleri düşünün, şükredin.

Yorum yapın..