Sapyoseksüellik

Sapyoseksüellik

Hepimizin ilişki konusunda farklı farklı çekicilik unsurları vardır. Kimimiz güzelliği, yakışıklılığı, statüyü çekicilik unsuru olarak belirlerken kimimiz de zekayı bir çekicilik unsuru olarak belirler. İşte zekayı çekici bulan ve ilişkilerinde karşı tarafta bu özelliği arayan insanlara halk arasında sapyoseksüel deniyor.

İlişkide Bir Çekicilik Unsuru Olarak Sapyoseksüellik

Hepimiz televizyon kanallarındaki ünlüleri ya da hayran olduğu kişileri sadece dış görünüşlerinin güzel ya da yakışıklı olmasından dolayı oldukça etkilenen insanları görmüşüzdür. Siz bu insanların yalnızca dış görünüşünün güzel, yakışıklı olmasından etkilenmiyor ve onları izlediğiniz ya da konuşmalarını dinlediğiniz zaman onların konuşmalarından, kurduğu cümlelerden, düzgün diksiyonundan etkileniyorsanız bu durum sizin sapyoseksüel olduğunuzu gösterir. Peki tam olarak nedir bu sapyoseksüellik? İlişkilerde ne gibi bir önem taşır? Gelin beraber ne olduğuna bakalım.

İlişkide Zekanın Yeri

Düşündüğümüz zaman özellikle ilkel çağlara bakıldığında doğanın getirdiği zorluklarla başa çıkabilmek için zekâ büyük bir önem taşımaktadır. Zeki bir insanın karşısına çıkan problemlerle baş edebilmesi, pratik çözümler oluşturabilmesi ve kendini tehlikelerden koruyabilmesi oldukça muhtemeldir. Bu durumda zeki biriyle vakit geçirebilen bir insanın hayatta kalabilme ihtimali çok daha yüksek görünür. Peki zeki olmak her türlü ilişki motivasyonu için önemli mi? Şimdi kısa vadeli bir ilişkiyi düşünelim. Kısa süreli bir ilişkide zekanın aslında pek bir önemi yoktur. Çünkü kısa süreli ilişki kuracağımız biri için sadece çekici olması önemli olacaktır. Ancak uzun vadeli bir ilişkiyi düşündüğümüzde sadece çekicilik yetmeyecektir. Sadece çekici olan biriyle uzun süre bir ilişki nasıl yürütülebilir ki? Bir düşünelim… Onunla bir zaman sonra bir şey paylaşamayacak duruma gelir ve konuşacak konuların azlığından yakınmaya başlayabiliriz. Bu nedenle uzun süreli ilişkilerimizde zekanın önemi oldukça büyüktür.

Sapyoseksüellik Nasıl Anlaşılır?

Araştırmalarıma göre kadın erkek fark etmeksizin bireylerin çekicilik unsuru olarak belirlediği ve en başa koyduğu ilk üç madde “düşünceli olmak, zeki olmak ve sağlıklı olmak” tır. Sapyoseksüel bireyler, partnerinin görünümünden çok, konuşma tarzına hatta mesajlaşmalarındaki dil bilgisi kurallarına uymasına, kültür düzeyine bakarlar. Ayrıntıcılık ve mükemmeliyetçilik sapyoseksüel kişiler arasında oldukça yaygın görülür. Sapyoseksüellik tam olarak partnerinin zekasından etkilenme durumudur. Sapyoseksüel bireylerin en fazla önem verdiği şeylerden biride, partnerlerindeki özgüven duygusudur. Bu kişiler partnerlerindeki özgüven duygusunu hissetmek isterler. Karşılarındakileri insanın bilgi ve birikimlerinden oluşan özgüvenlerini; jest ve mimiklerinde, ses tonlarında görmek, duymak isterler.

Burada bahsedilen zekâ dahi seviyedeki insan değildir. Bu insanlar var olan zekasını doğru şekilde kullanabilen insanlardır. Burada kişinin eğitimi, bilgi birikimi önemlidir. Aslında zekâ kavramı tamamen bizim onu algılayışımızla ilgilidir. Bu aslında güzel bir şeydir. Çünkü biz hem kendi zekamızı hem de partnerimizin zekasını abartmaya meyilliyiz. Bu zekâ kavramı sayısal ve sözel zekadan da ibaret değildir. Ya da basit bir iq testiyle ölçülebilecek türden bir şey değildir. Zekâ çok boyutlu bir kavramdır. Duygusal zekâ, psikolojik zekâ, spor zekâsı gibi pek çok anlamı vardır. Şöyle bir düşününce aslında hepimiz hayatımızı sürdürebileceğimiz, beraber bir ömür geçireceğimiz yol arkadaşları arıyoruz. Bu yol arkadaşımızın da zekâsı bizim için büyük bir önem taşımaktadır.

Yorum yapın..