Burçak Yıldız

Halka İlişkiler Tanıtım Uzmanı

Regli Dönemi İçin Tavsiyeler

Kadın olmak yeterince zor değilmiş gibi bir çoğumuz her ay bir de regli sancısı çekiyoruz. Bazıları Regli Dönemini oldukça hafif ve ağrısız atlatırken bazıları için ise tam bir işkence gibi gerçekleşir bu dönemler… Ancak ne olursa olsun birazcık şımarmaya ve keyif yapmaya hakkımızın olduğu bir dönem bence bu dönemler. Regli Dönemi

Biz de bu dönemleriniz de size kendinizi iyi hissettirecek bazı tavsiyeler vereceğiz. Ancak lütfen dayanılmaz derece şiddetli sancılarınız oluyorsa mutlaka bir kadın doğum doktoru ile görüşmelisiniz.


Regli dönemi stresten uzak durun:

Öncelikle stres… Çağımızın hastalığı olan stresten her zaman uzak durmak gerekir. ancak bu dönemlerde ekstra dikkat etmelisiniz. Çünkü yaşayacağınız olası stresler reglinizin gecikmesine, kesilmesine bile sebep olabilir. Bu dönemleriniz de sizi en çok rahatlatan şeylere yönelin. Ve bol bol meditasyon yapıp, mandalalar çizebilirsiniz. Dinlendirici bir müzik ve hafif sıcak suyla alacağınız duş hem sinirlerinizi hem de kaslarınızı oldukça rahatlatacaktır.

Regli dönemi bolca uyumak için iyi bir fırsattır:

Regli Dönemin' de uyku düzeniniz de oldukça mühim. Uykusuzluk, hormonal dengeyi bozar. Ve hormonlarınız tarafından yönetilen bu dönemde kaliteli ve yeterli uykuya bolca ihtiyacınız olacaktır.

Kafein regli dönemi için en büyük düşmanınızdır:

Regli Dönemin' de kola, kahve, çay gibi içeceklere ara vermelisiniz. Çünkü bu içeceklerin içerisinde ki kafein reglinizin daha da ağrılı geçmesine sebep olacaktır. Bunların yerine papatya, rezene, yasemin veya melisa gibi rahatlatıcı etkisi olan bitkiler veya regli dönemlerine özel bitki çayları tüketmeye çalışmalısınız.

Regli iken beslenmenize daha çok dikkat etmelisiniz:

Kadınlar için en önemli minerallerden biri olan magnezyuma bu dönemlerde daha da çok hayatınızda yer verin. Çünkü magnezyum sadece sancılarınıza değil, ruhsal değişimlerinize de iyi gelecektir.

Bol bol bitter çikolata, nohut içeren gıdalar (leblebi, humus vb.) avokado, muz ve koyu yapraklı yeşillikler tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bu dönemde ılık su en büyük yardımcın olacaktır. İçeceğin suların ılık olmasına dikkat etmelisin. Bu sayede birçok kas ağrısından kurtulabilirsin.

Sıcak su torbası regli dönemi için gerekli midir?

Sıcak su torbanız yoksa üzülmeyin. Belinize ve karnınıza ısıtılmış bir havlu sarmak veya yumuşak bir çorabın içine koyduğunuz pirinci mikrodalgada birkaç dakika ısıtmak da aynı etkiyi yaratacaktır.

Regli ağrılarınız ağırlaşmadan alacağınız ağrı kesiciler de bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.