Psikolojik Travma

Psikolojik Travma

Günlük hayatta çoğu kişinin dilinden düşmeyen “ psikolojik travma” kelimesi, bilinenin aksine yaşanılan her kötü olay kişide “ psikolojik travma” olarak karşımıza çıkmaz. Peki, bu kadar popülerlikte olan ve herkes tarafından sık kullanılan “psikolojik travma” ne demek gelin birlikte inceleyelim.

Kişinin günlük rutinini bozan, kişide panik ve kaygı yaratan, ani ve beklenmedik şekilde gelişen ve kişinin anlamlandırma sürecini bozan olaylar “ travmatik yaşantılar” olarak adlandırılır. Örneğin; kişi doğal afet (sel, deprem, vs.), trafik kazası, taciz durumuna maruz kalmışsa bunlar birer travmatik yaşantı olabilir. Kişi, yaşamına karşı bir tehdit algılamış veya vücudun bütünlüğüne karşı tehdit içindeyse, sevdiklerine karşı tehdit algılamışsa veya inanç sistemine karşı bir tehdit algılamışsa bunlar kişi için “travmatik yaşantılar” olarak ele alınır. Burada temel nokta travma olup olmadığı kararına varabilmek için olayı yaşayan kişinin, yaşadığı olayı yaşamına veya vücut bütünlüğüne karşı bir tehdit olarak algılaması durumunda ise kişide “psikolojik travma” söz konusu olabilir.

Psikolojik Travmada Risk Faktörleri

Olayı yaşayan kişinin değerlendirmesi ve algısı olayın psikolojik travma olup/olmadığını belirler. Aynı şekilde herkesin fiziksel yapısının, yaşadığı yerin kültürel faktörleri, aile karakteristiği, yaşam stili değişkenleri, yaşadığı olaya ilişkin motivasyonunun, psikolojik geçmişinin, bazı stresörlere karşı baş etme düzeneklerinin, genetik özelliklerinin farklı olması nedeniyle travmanın oluşabilmesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bununla beraber yaşanılan olayın süresi, olayın meydana geldiği ailevi ortam, olayın ciddiyeti, uygunsuz çevre faktörleri ve olayın travmaya yatkın olup/olmaması da kişinin psikolojik travma yaşayıp/yaşamamasını etkiler.

Psikolojik Travmaya Verilen Tepkiler

Kişi, ev, iş, mali sorunlarla ilgili stres yaşar. Kişide yoğun çaresizlik hissi bununla beraber kontrolü kaybetme duygusu oluşur. Kişi, dünyanın hali ve gelecek hakkındaki kötümser düşüncelere kapılır. İntihar düşünceleri oluşabilir. Olup bitenlerden kendini sorumlu hisseder bu nedenle suçluluk duygusu yaşar. Kişi madde kullanmazken madde kullanımı başlar veya madde kullanımı varsa artış gösterir. Eğer ki çevrenizde veya kendinize bu tür tepkileri fark ediyorsanız bu durum hem sizi hem çevrenizi olumsuz etkiliyorsa acilen bir uzmandan yardım almanız gerekir.

Yorum yapın..