Psikolojik Sağlamlık

Psikolojik Sağlamlık

Hayatımız boyunca olumsuz birçok durumla karşılaşırız. Hastalıklar, kayıplar, ilişkilerde problemler, kişisel sorunlar... Bu tür olumsuzluklarla başa çıkabilmek kişinin kendisine bağlıdır. Nasıl mı? Kimileri bu zorluklarla kolayca başa çıkabilirken kimileri bu sorunların altında kaldığını düşünüyor. İşte bu noktada psikolojik sağlamlık kavramı ortaya çıkıyor. Yani kişilerin bu olumsuz durumlarla başa çıkabilme gücü psikolojik sağlamlığına bağlıdır.

Psikolojik Sağlamlığı Yüksek Kişiler;

  • Öncelikle kendilerinin farkındadır,
  • Duygularıyla başa çıkabilirler, onları bastırmak yerine yaşamayı seçerler,
  • Kendilerini oldukları gibi kabul ederler,
  • Olaylara pozitif yönden bakma konusunda güçlüdürler,
  • Değiştiremedikleri her durumu kabul edebilme özellikleri yüksektir,
  • Genel olarak sosyal kişilerdir,
  • Problem çözme becerileri yüksektir,
  • Özgüvenleri yüksektir,
  • Belli amaçlar doğrultusunda yaşarlar.

Psikolojik Sağlamlığımızı Artıralım!

Bazılarının sizden daha dayanıklı olduğunu düşünüyorsanız, başkalarının sizden daha mutlu olduğuna inanıyorsanız, başkalarının sizden daha çabuk toparlandığına inanıyorsanız bu durum psikolojik sağlamlık kavramında saklı. Yani psikolojik sağlamlığınızı artırdığınız takdirde sizlerin de sorunlarla başa çıkabilme gücünüz artacaktır. Peki ya nasıl?

Güçlü yönlerinizi keşfetmekle ve kendinizi kabullenmekle başlamalısınız. Daha önceki olumsuzluklarda nasıl toparlanabildiğinizi düşünmek güçlü yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacaktır. Yalnız kalmak yerine sosyalleşme sürelerinizi artırın. Farklı insanlar tanıyın, farklı ortamlara girin.

Kendinize iyi gelen şeyleri keşfedin. Kitap okumak, film izlemek sizlere bu noktada yardımcı olacaktır. Ondan ayrı olarak bir hobi edinebilirsiniz. Örneğin resim yapabilirsiniz, fotoğraf çekebilirsiniz, spor yapabilirsiniz. Kendi yetenekleriniz doğrultusunda hobinizi keşfedebilirsiniz. Uyku düzeninizi ayarlamak, beslenme düzeninizi ayarlamak yine bu noktada önemlidir. Duygularınızı bastırmak yerine onları yaşamayı seçin ve duygularınızı rahatça ifade edebilmek için uğraş gösterin. Psikolojik sağlamlığı artırmada en önemli nokta ise umuttur. Yaşadığınız zor şeylerin ileride geçeceğini düşünmek, güzel günleri umut etmek hem motivasyonunuzu hem de başa çıkabilme gücünüzü artıracaktır.

Yorum yapın..