Psikolojik Manipülasyon Mağduru Olmayın

Psikolojik Manipülasyon Mağduru Olmayın

Manipülasyonu en kabaca şekilde yönlendirme olarak tanımlayabiliriz. Buradan yola çıkarak psikolojik manipülasyon ise insanları kendi istekleri dışında etkileme ve yönlendirmedir. Manipüle eden kişi kendi çıkarları doğrultusunda davranır. Manipülasyona uğrayan kişi ise genel olarak bu durumun farkında olmaz.

Manipüle etme davranışı, en çok sosyopat dediğimiz antisosyal kişiler ve daha önce birçok yazıda anlatmış olduğum narsist kişiler tarafından gerçekleştirilir. Sizleri manipüle eden veya etmeye çalışanlar arkadaşlarınız olabilir, eşiniz olabilir, sevgiliniz, aileniz, patronunuz olabilir. Bu kişiler manipülasyon esnasında birkaç tekniğe başvururlar. Gelin bunları beraber inceleyelim.

Manipülasyon Teknikleri:

Genel olarak kullanılan manipülasyon teknikleri yalan söyleme, duygusal olarak manipüle etmeye çalışma, aşağılama yöntemine başvurma, kurban rolünü oynama, yanlışa yönlendirme, mahrum bırakma, karşısındaki suçlama gibi daha birçok şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan birkaçını açıklayalım.

Yalan Söyleme Yöntemiyle Manipüle Etme:

Bu yöntem manipüle edenler arasında en sık kullanılandır. Kişi yalan söyleyerek karşısındaki doğrulardan ve gerçeklerden uzaklaştırır. Burada gerçek inandırıcı şekilde saptırıldığından dolayı manipüle edilen kişi bunun farkına varmayabilir. Bu durumda karşıdaki insanlara güven konusunda dikkatli ve temkinli olmak gerektiği gayet açıktır.

Duygusal Manipülasyon:

Duygusal manipülasyon en kötü tekniktir. Çünkü duygusal olarak manipüle edilen kişiler asla yapmayacağı şeyleri yaparlar. Bu durumdaki kişiler genel olarak tehdit altındadırlar. Manipüle eden kişiler ise karşısındakinin zayıf noktalarına odaklanırlar. Bu sebeple karşımızdaki insanlara duygularımızı ve zayıf yönlerimizi açmaktan kaçınmalıyız.

Aşağılama Yöntemine Başvurma:

Karşısındaki insanı manipüle etmeye çalışan kişi kendisi gibi düşünmeyen veya kendisine inanmayan kişileri aşağılar. Hatta bazı zamanlar toplumdan dışlama yoluna gider. Böylelikle kendi fikirlerini karşısındakine daha kolay şekilde kabul ettireceğine inanır. Bu bağlamda sizi aşağılamaya çalışan her insandan uzak durmanız gerekir.

Karşısındakini Suçlama:

Manipüle eden kişiler suçlama yöntemiyle bütün suçu karşısındaki insana yığarlar. Onları öyle bir suçlarlar ki kendileri de masum rolüne girerler. Böylelikle karşıdaki kişide ‘acaba’ diye soru işaretleri bırakırlar. Yani kişi gerçekten suçlu olup olmadığını düşünmeye başlar.

Manipüle Edilmeyi Nasıl Önleyeceğim?

Bütün bunlardan sonra manipülasyona uğradığınızı düşünüyorsanız aklınıza gelen ilk şey bundan nasıl kurtulacağınızdır. Bunu düşünmek de güzel bir adımdır çünkü farkındalığı kazanmışsınız demektir.

Güven dediğimiz konuda oldukça temkinli davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Her insana hemen güvenmek yerine kendinize biraz zaman verip, tanıdıkça yavaşça güven duygusunu oluşturmalısınız. İnsanların düşünce ve isteklerine saygı duyun ancak kendi içinize sinmeyen şeyleri yapmaktan kaçının.

Gelen tekliflere açık olun ancak bu tekliflerin aşırı mükemmel olmasını sorgulayın. Hayır demeyi bilin ve kendinizi suçlamaktan kaçının. Genel olarak insanlara karşı mesafenizi koruyun.

Yorum yapın..