Cem Bulur

Fitness Antrenörü

Pilates Nedir?

Pilates 20. Yüzyılın başlarında ortaya çıkan, minder veya özel tasarlanmış aletler ile yapılan, kasları güçlendirmek ve/veya vücut esnekliğini arttırmak için yapılan aktivitelere verilen isimdir. İlk çıktığında yeteri kadar rağbet görmese bile son 20 yıl içerisinde büyük ilgi çekmiştir.

Pilates, vücudu zinde ve sağlıklı tuttuğu gibi; stres seviyesini azaltmak, zihin-beden bütünlüğünü sağlamak ve nefesin kullanımını öğretmek gibi temel amaçlara sahiptir. Pilates 1880 yılında doğan Joseph Hubertus Pilates tarafından bulunmuştur. Joseph küçükken solunum sistemi rahatsızlığı ile uğraşıyordu. Kendi sağlık durumunu düzeltmek için vücut ve zihnini geliştirecek yollar arıyordu.

Eskrim, boks, jimnastik ve güreş gibi sporlar ile ilgilendi 1. Dünya savaşı sırasında kampta tutuldu. Bu süre boyunca onun egzersiz programına katılan kimsenin bulaşıcı hastalığa yakalanmadığını fark eden kamp sorumlusu tarafından hastaneye atandı ve Joseph egzersizlerini daha da yayarak pilatesi bulmuş oldu.

Pilatesin faydaları nelerdir?

Pilatesin faydaları kişinin yaptığı egzersize göre değişmekle beraber; kemik yoğunluğunu arttırmak, kilo kaybı sağlamak, sırt ve karın kaslarını güçlendirmek ve vücut duruşunu düzeltmek gibi durumlarda kullanılır. Pilates oluşturduğu egzersizler sayesinde vücudun esnekliğini arttırarak sakatlanma riskini de düşürür.

Pilatesin faydaları ne zaman görülmeye başlar?

İnsan vücudunda toplamda 640 tane kas vardır. Yaş ilerledikçe kaslar çalışmaz veya çalışamaz duruma gelir. Hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme sonucu olarak bel çevresi, göbek, basen ve kalçada kilolanma başlar.

Pilates hareket menzili 2 boyutlu (Şınav gibi yukarı aşağı veya mekik gibi öne arkaya olması) olmadığı için vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Metabolizmayı hızlandırır, sırt ve bel ağrılarını ortadan kaldırır, vücutta kötü görünen kısımlardaki kiloların gitmesini sağlar, güç – esneklik ve dengeyi sağlar. Bu etkiler günde ortalama yapılan 1 saatlik egzersiz sonucu 12 tekrarda elde edilebilir.

Herhangi bir kaynaktan okuyarak yaptığınız hareketlerin vücudunuza zararlı olabilecek ve size zarar verebileceğini unutmayın. Pilates hocaları tarafından tavsiye edilen hareketleri yaparak bu etkileri kısa bir sürede sağlayabilirsiniz.

Pilates kimlere tavsiye edilmez?

Egzersizleri güvenli ve kontrollü yapıldığı için her yaş gurubundan insana uygundur fakat fazla kilosu olan insanlarda, hamileliğin ilk üç ayında, hamileliğin son iki ayında, yemekten sonra veya yemekten önce, vücut yorgunsa veya alkol alınmış ise pilates yapılması tehlikeli olabilmektedir.