Mahmut Yıldırım

Psikolojik Danışman

Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven eksikliği normalde yapılsa bile herhangi bir sorun olmayacağı halde o anki durumdan kaçmak veya ertelemek olarak nitelendirebilir. Aslında özgüven eksikliği birkaç duygunun veya hissin birleşerek olayı daha zor duruma getirmesidir.

Herhangi bir etkinlikte sahneye çıkacak bir kişi eğlenmeyi seçmek yerine eğer “Acaba sahnede yapacaklarımı / söyleceklerimi beğenecekler mi?”, “Kesin bir kısmında bir şey yaparım berbat ederim” gibi tavırlarla kendinden şüphe duyarak güvensizlik yaşayabilir. Böyle bir durumda kalp atışı artar ve korkmaya başlar. Kendine güvenmeyen, aşırı duygusal ve eleştiriye açık olmayan kişilerde özgüven eksikliği olabilir.

Özgüven eksikliği geçmişte olan travmaya sebep olabilecek durumlarda da gelişebilir. Yaptıklarınızı sunduğunuz kişilerin beğenmemesi sonucu hiçbir şeyi başaramadığınızı düşünebilirsiniz. Sevdiğiniz birini veya en yakın arkadaşınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Ailenizin geçinememesi sonucu boşanması ve sizin bir tarafa sürüklenmeniz sonucu oluşmuş olabilir veya sadece evinizden uzaklaştığınızda yeni bir çevreye alışma korkusundan doğabilir.

Özgüven kazanmanın yolları nelerdir?

Kendinize hedefler koyun.

Hedefiniz gerçekleşmesi zor abartılacak bir şey olmasın. Örneğin “Ben bu hafta yapılan … etkinliğine katılacağım” katıldığınız etkinlikte yaşayabileceğiniz en kötü durumu düşünmeye çalışın “Bu etkinlikte başarısız olsaydım ne olurdu”, “Bu başarısız olmam beni hayatımda ne kadar etkileyecek?” sonuçta en fazla birkaç sene sonra yaşadığınız anıya gülebilecek durumda olabileceğinizi anlayın. En kötü durumda hayatınızda özgüven eksikliğini kırmaya çalıştığınızı hatırlayın.


Kendinizi tanıyın

Kendinize güvenin siz her şeyi en harika şekilde yapabilen biri olmak zorunda değilsiniz. Bu zaten imkânsız olurdu. Yapamayacağınız hedefler koyarak başarısız olduğunuzu düşünmek yerine yapabileceklerinize odaklanmayı deneyin. Sizin de başka konularda yetenekli olduğunuz unutmayın. Sonuçta bir balık bir ağaca ne kadar tırmanabilir ki?


Özgüven kazanmak için psikolojik destek alabilir veya kendiniz bunu aşabilirsiniz.

Kendini değersiz hissettiğinde neler yaptığını, neler yapabileceğini düşün. Olumsuz yanlarınızı bastırın. Örneğin “Ben çok duygusal değilim. Duygusallık benim parçam ve ben bundan ibaret değilim”. Yapabildiğiniz bir şeyi şansa bağlamayın bunu sizin yaptığınızı ve bunun sizin başarınız olduğunu kabul edin. Kendinizi savunun. Başkasının haksız olduğu bir konuda (onu incitmeden, haklarını ihlal etmeden) duygularınızı, düşüncelerinizi net bir şekilde ifade edin.

Son olarak kendinize şans verin

En önemlisi başkasının düşünceleri sizin hakkınızda gerçekten mantıklı olmadıkça önemsemeyin. Hayat sizin istediğinizi yapabilirsiniz. Deneyin ve tekrar deneyin başarıncaya kadar bunu bırakmayın.