Olumsuz Düşüncelerini Kontrol Et

Olumsuz Düşüncelerini Kontrol Et

Düşünmek aslında günlük rutinimizin bir parçasıdır. Gün içerisinde sabah uyandığımız dakikadan itibaren olumlu olumsuz düşüncelerimiz birbiri arkasından geliyor. Bunları durdurmamız mümkün değil ancak kontrol etmemiz oldukça mümkün. Nasıl kontrol edebiliriz diye soracak olursanız gelin beraber nasıl yapıldığına bakalım…

Olumsuz ve Olumlu Düşünceler

Zihnimizden olumlu düşünceler geçtiğinde ne kadar mutlu olduğumuzu bir düşünelim, sonrasında olumsuz düşüncelerle o mutluluğa nasıl da gölge düşürüyoruz bunu hiç fark ettiniz mi? Peki olumlu düşünceler bizi bu kadar mutlu edip olumsuz düşünceler neden bu kadar düşürüyor? Olumsuz düşüncelerimiz belli bir zaman sonra bizi etkilemekle kalmayıp hayatımızı da ele geçirmeye başlıyor. Bu şekilde ilerleyen bir yaşam tarzı düşünelim. Sürekli bir olayın olumsuz taraflarını ele alarak, olumlu yanlarını hiçe sayarak ilerleyen bir yaşam tarzı. Bu yaşam tarzı benim zihnimde karanlık bir odayı andırdı. Şimdi bu karanlık odanın tüm hayatımıza yayıldığını düşünelim. Biraz korkutucu görünüyor… Bunları kontrol altında tutmak aslında çok kolaydır.

Düşüncelerimi Nasıl Kontrol Altında Tutabilirim?

Olumsuz duygularımızı, düşüncelerimizi yakaladığımız zamanda sadece onlara odaklanırız. Diğer her şey bize flu görünür. Mesela çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla buluştuğumuzu hayal edelim. En güzel şekilde hazırlanmış ve yola çıkmışız, buluşma yerine varmışız. Ancak üzerimize kahve döküldü. O esnada arkadaşımızla buluşma heyecanı ve mutluluğu yerini üzülme ve kendimize kızmaya bırakır. İşte yaşamımızdaki tüm olumsuz duygu ve düşüncelere bu şekilde odaklanırız. Onları içimizde büyüterek zamanımızı sadece buna harcarız. Bunu yaptıkça da hayatımız sadece ufak görünse de bizim üzerinde durup kocaman bir duruma getirdiğimiz olumsuzluklardan ibaret olmaya başlayacaktır. Bu da zaman içinde bizim psikolojik açıdan çöküşlerimize bile neden olabilecek kadar ilerleyebilir. Bunu basit gibi görünse de biraz zor bir yol ile kontrol altında tutmamız mümkündür.

Düşüncelerimiz Kontrol Etmenin Yolları

Olumsuz duygu ve düşüncelerimizi yakaladığımızda onlara odaklanmak yerine bu duygularımızı fark ettiğimizde o anki işimizi kısa bir süreliğine bırakarak, olumsuz olan düşüncelerimizin kaynağını ve bize neden kötü hissettirdiğini düşünelim. Daha sonrasında bu konu için olumsuz sonucu düşünüp o şekilde bir plan yapmak yerine şimdiye odaklanalım.

Bir başka yöntem olarak kendimizi tanımak önemlidir. Bizi hangi durum ve olayların kötü hissettirdiğini bilmeliyiz. Bu sayede negatif düşüncelerle baş etmemiz oldukça kolaylaşacaktır.

Çok keskin planlardan ve gelecek için kesin ifadelerden kaçınmak da düşüncelerimizi kontrol altında tutabilmenin yolları arasındadır. Çünkü gelecek kocaman bir belirsizliktir. Bizler bu belirsizlik için kesin ifadeler kullanırsak daha fazla olumsuz duygu ve düşüncelere kapı açmış oluruz.

Pişmanlığı zihnimizde taşımak yalnızca gereksiz bir yük olacaktır. O yüzden zihnimizde taşımanın bize bir yarar sağladığı söylenemez. Pişmanlık, o konu hakkındaki yaptığımız hatayı anlamak ve ders almak için bize yardımcı bir duygudur. Bu nedenle pişmanlığımızdan sadece ders çıkarmalıyız.

Kendimizi suçlamak durumu sadece zorlaştıracak ve içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır. Her insan gibi biz de geçmişimizde hatalar, yanlışlar yapmış olabiliriz. Ancak bu durum geçmişte olduğu için gelecekte de olduğu anlamına gelmez. Şunu sürekli kendimize hatırlatmamızda fayda var; “biz geçmişte olduğumuz insandan şu an daha bilgili ve daha olgunuz.”

Yorum yapın..