Öfkemizi Yönetiyoruz

Öfkemizi Yönetiyoruz

Öfke, hayatımızda deneyimlediğimiz en normal olan duygularımızdan bir tanesidir. Ancak bu normalliğin aşırıya kaçtığı durumlarda vardır. Öfkemi nasıl yönetebilirim? Kontrolü nasıl sağlayabilirim? Dediğinizi duyar gibiyim… Gelin bunların cevabına hep beraber bakalım.

Toplumumuza göre öfke yaşanmaması gereken garip bir duygudur. Genellikle öfkelenen kişinin çabucak sakinleşmesi gerektiği de söylenmektedir. Aslında bu bir yönden bize yarar sağlayabilir. Öfkeyi hiçe saymak yerine onun altında yatan duygunun ne olduğuna bakarsak, bizi asıl öfkelendiren olayı çözmeye çalışırsak bu zararsız duyguyu biraz da olsa kontrol altında tutmamız mümkün olacaktır. Burada amaç öfkeyi tamamen yok etmek değil, öfkenin aktarımında etrafınıza zarar vermesini önlemektir.

Öfkemiz Ne Zaman Ortaya Çıkar?

İstediğine ulaşamama, engellenme, beklentilerinin karşılanmaması, hayal kırıklıkları, yetersizlik duygusu, acizlik, korku, endişe, yalnızlık, itilmişlik, doğru anlaşılamadığını hissetme gibi durumlar öfkemizi ortaya çıkaran duygulardır. Öfkemizin ortaya çıkması bize, zamana ve o an içinde bulunulan duruma göre değişiklik gösterir.

Öfke Kontrolü Çocukluktan Öğrenilir

Öfkemizi kontrol etmek aslında çocukluk çağında başlar. Kötü yaşanmış çocukluk dönemleri, bu dönemdeki yanlış tutumlar, sosyal destek yokluğu, çocuklukta istismara uğramış olma, (özellikle cinsel istismar), anne ya da babanın şiddete baş vurmaları ve kavgayla büyüyen çocuklar, öfke sonucu oluşan saldırganlığı bir sorun çözme yöntemi olarak algılar.

Anne ve babanın çocuğuna karşı davranışlarındaki tutarsızlıklar, ebeveynlerden birinin aşırı pasif ve ezik diğerinin aşırı baskın ve agresif olduğu ortamlarda, uygun rol modellerin olmaması öfke kontrolünü bozar. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara göre televizyonda görülen-izlenilen şiddet içerikli filmler, haberler çocukların öfkeli ve saldırgan olmalarında etken olduğunu gösterir.

Öfkemizi Nasıl Kontrol Altına Almalıyız?

Herkesin sinirleneceği olaylar, durumlar farklılık gösterebileceği gibi herkesin bununla baş etme yöntemleri de farklılık göstermelidir. Bazı insanlar öfkeden kaçarak, durumu unutmaya- yok etmeye çalışarak öfkeyi kontrol altına aldığını savunur, bazı insanlarda öfkenin üzerine giderek kontrol altında tuttuğunu söyler. Peki asıl olarak öfkeyi doğru bir şekilde kontrol altına almak nasıl olmalıdır? Gelin beraber inceleyelim.

 Yukarıda da bahsettiğim üzere öfke diğer duygularımız gibi normal ve olağan bir duygumuzdur aslında. Ancak bu duygumuzu kontrol etmek biz ve çevremizdeki insanlar için çok daha sağlıklı olacaktır. Öfkeliyken, olayları istemeden abartılı ve çarpıtılmış olarak algılarız. Bunun olmaması için öncelikle öfkemizin hangi düşünceyle arttığını ve azaldığını gözden geçirmeliyiz. Öfkelendiğimiz bir durumda zihnimizde bir sürü düşünce geçer ve düşünmeden cümleler kurup biranda kendimizi haklı gösterme çabasının içinde buluruz. Öfkeli olduğumuzda öncelikli olarak yavaşlamalı, gösterdiğimiz tepkileri bir süzgeçten-gözden geçirmeli, aklımıza gelen ilk şeyi söylemeyip asıl söylemek istediğimiz şeyi düşünmeli ve karşımızdaki kişinin söylemeye çalıştıklarını dinlemeye çalışmalıyız. Öfkemizin altında yatan bizi öfkelendiren gerçek düşünceyi bulmaya çalışmalıyız. Bulunduğumuz ortamdan bir süre uzaklaşmalı ve sakinleşmeye çalışmalıyız. Son olarak ufak nefes egzersizleri ve kendimize “sakin ol, gevşe” gibi sözcükler söyleyerek rahatlamaya çalışmak öfkenin kontrolünü daha fazla elimizde tutmaya yarayacaktır.

Yorum yapın..