Nova Etkisi; Şansının Ne Kadar Farkındasın?

Nova Etkisi; Şansının Ne Kadar Farkındasın?

Herkes mutlaka kendisiyle alakalı olarak ‘ben şanslıyım ya da ben şanssızım’ gibi çıkarımlarda bulunabilir. Bu şansı veya şanssızlığı belirleyen nedir? Elbette yaşadıklarınız, karşınıza çıkan fırsatlar, olmasını istediğiniz şeyin olması, olmaması veya başımıza gelen olumsuz olaylar gibi birçok sebep sıralayabiliriz. Kişiler genel olarak beklentileri, istekleri gerçekleşmediğinde, başlarına olumsuz bir olay geldiğinde kendilerinin hep şanssız olduklarını düşünürler. Oysaki o başa gelen kötü şey de bir şanstır! Bugün sizlere şans kavramıyla alakalı olarak nova etkisinden söz edeceğim.

Nova Etkisinin Hikayesi

Hikayemizde Eric diye bir adam var. Eric’in aynı zamanda Nova isminde bir köpeği var. Eric’le Nova bir gün yürüyüşe çıkıyorlar. Yürüyüş esnasında Nova bir tavşan görüyor ve tasmasından kurtulup tavşanın peşinde koşmaya başlıyor. Eric de köpeğinin peşinden koşuyor ancak yetişemiyor, Nova gözden kayboluyor.

Eric Nova’yı kaybettiği için çok üzülüyor, ‘lanet olsun bugüne, keşke hiç dışarı çıkmasaydım, keşke Nova’yı kaybetmeseydim, bugün dünyanın en kötü günü’ diye kendi kendine kızıyor. Sonradan köpeğini çok arıyor ancak Nova’ya bir daha ulaşamıyor. Aradan uzun bir süre geçiyor. Bir gün kapısı çalınıyor. Kapıyı açıyor, karşısında Nova ile çok güzel bir kadını görüyor. Bu güzel kadının ismi de Vanessa. Vanessa, Eric’e Nova’yı getiriyor ve arkadaş oluyorlar. Daha sonra aralarındaki ilişki sevgililik boyutuna ulaşıyor.

Zaman geçtikçe Eric, ‘iyi ki o gün dışarı çıkmışım, iyi ki Nova’yı kaybetmişim sonrasında Vanessa ile tanışmışım’ demeye başlıyor. İlerleyen günlerde Eric bir gün Vanessa’yı işten almak için arabasına biniyor ancak yolda trafik kazası geçiriyor. Eric hastaneye kaldırılıyor, doktor beyninde hasar olabileceğini, çeşitli testler yapılmasını istediğini söylüyor. Bu sefer Eric, ‘Keşke Nova’yı kaybetmeseydim, Vanessa’yla tanışmasaydım, bütün bunlar başıma gelmeseydi. Bu kazayı da yaşamamış olsaydım’ diye kendine sitemde bulunuyor. Testlerin sonucu çıkınca doktor, Eric’e ‘beyninde tümör var, bu tümörün yaşadığın kazayla hiçbir alakası yok hatta o kazayı yaşamamış olsaydın bu tümör beynine çeşitli zararlar verdiği zaman ondan haberin olacaktı’ diyor. Eric, o zaman ‘aslında Nova’nın kaybolması benim hayatımı kurtaran bir olaydı’ diye düşünüyor. Sonrasında ameliyat oluyor. Vanessa ve Nova ile mutlu bir hayat sürüyor. Bu olay da nova etkisi olarak adlandırılıyor.

Sonuç Ne?

Şimdi bu hikayede 3 tane olay var. Nova’nın kayboluşu, Eric’le Vanessa’nın tanışması, trafik kazasıyla tümörün ortaya çıkışı. Bu olumsuz gibi görünen her bir olayın altında bir şans, olumlu bir olay yatıyor.

O an yaşadığımız şeyin ileride neye sebep olacağını bilmiyoruz, ayrıca düşünmüyoruz. Şimdi kendi hayatımızı düşünelim. Herkesin hayatında mutlaka bir olumsuzluk, kişide kötü ruh hali yaratan bir durum mevcuttur. Ancak şu an sizi olumsuz etkileyen o şey her ne ise ileride belki de başınıza gelecek en güzel olaya hazırlanan bir zemindir. Yaşadığımız olayları hep o ana göre değerlendiriyoruz. Aslında geniş bir perspektiften baktığımız zaman birçok olumlu şey görebiliriz.

Olumsuz bir olay yaşadığında hemen bu hikayeyi anımsa. Çünkü sen şanssız değilsin, sadece bakış açını genişletmen gerek..

Yorum yapın..