Nomofobi: Teknoloji Çağının Hastalığı

Nomofobi: Teknoloji Çağının Hastalığı

Bir çoğumuz bu pandemi sürecinde iş olsun ders için olsun ekranına başında saatler geçiriyoruz. Ekran başında saatler geçirmek pek sağlıklı olmasa da bu süreçte önlem açısından buna mecburuz. Dijital hastalığa (nomofobi) yakalanma açısından ekrana sürekli maruz kaldığımız bu pandemi dönemi bizim için büyük risk taşımaktadır. Nomofobi, ekran bağımlılığını içeren bir çeşit rahatsızlıktır. İş ve ders için kullanımın dışında saatler boyunca ekran başında kalmakla alakalı teknoloji ya da teknolojiye ait her türlü araçtan uzak kalma sonucunda yaşanabilen her türlü olumsuz duyguları içeren psikolojik bir rahatsızlık olan nomofobide; birey internet ortamından uzak kaldığı zaman işlerinin sekteye uğrayacağına inanır. Bireyde telefondan uzaklaşamama davranışı, uzakta kaldığı süre boyunca da korku duygusu hakimdir. Gelin nomofobinin temel belirtilerini biraz daha inceleyelim.

İnternet kullanmadığı zamanda bireyde yoksunluk belirtileri görülür.

Bireyin aşırı derecede interneti kullanması bedensel ( gözlük kullanımı, bel fıtığı vs.) problemlere sebep olur. İnternete bağlanmadığı zamanlarda etrafa karşı öfke duyar.

İnternet kullanamadığı zamanlarda birey kaygı, stres içerisindedir kendini suçlamalarda bulunur.

İnternete ulaşamayan birey aşırı karamsar duygulara kapılır. İletişim kopukluğu yaşayacağı düşüncesine girer. Bundan aşırı korku, kaygı duyar.

Aşırı derecede internet kullanımından birey çevresiyle (okul/arkadaş/aile) daha az iletişim kurmaya başlar.

Birey internetten uzak kalmak istese de bunu başaramaz. Bu sebeple günlük görev ve sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanır. Etrafındakilerle iletişim kurmak yerine internetle uğraşmaya devam eder.

Birey, zihninde bile internet ile aşırı uğraş içindedir.

Birey internetin olmadığı anlarda bile (çevrimdışı olduğu zaman) sürekli zihninde internette aktif olmayı düşler. İnternete bağlanacağı zaman için heyecanlanır, sabırsızlanır.

Nomofobi Tedavisi

Kişi gün içinde hangi saatlerde neler yapığına, günlük sorumluluklarını yerine getirip getirmediğini fark edebilmesi için bir deftere gün içerisinde yaptıklarını not tutabilir. Böylece birey vaktinin çoğunun ekran karşısında geçirdiğinin farkına varmış olur. Bu farkındalık ile birey kendini teknolojik cihazlardan/internetten uzak tutabilir. Eğer ki kişi kendini internetten uzaklaştıramıyorsa, kontrol altına alamıyorsa ve nomofobi ciddi anlamda bireyin hayatında güçlükler yaratıyorsa muhakkak bir uzmana başvurması gerekir.

Yorum yapın..