Narsist Sevgili

Narsist Sevgili

Narsist kişilik bozukluğu, ağır bir kişilik bozukluğudur. Bu kişiler etrafa yukarıdan baktıkları için onlarla anlaşmak çok da kolay değildir. Peki ya narsist bir sevgili ile anlaşmak? Narsist biri için karşı taraf sadece egosunu doyuracağı bir nesnedir. Narsist sevgili özelliklerine ve ilişkiye yaklaşımlarına bakalım.

Narsist insanlar bencil, empati duyguları olmayan, genellikle kendini düşünen, insanlara yukarıdan bakan, sürekli olarak sevilmek ve övülmek isteyen, kendisinin mükemmel olduğunu düşünen, etrafındaki kişilerin sorunlarına kulak vermeyen, eleştiri kabul etmeyen ancak herkesi eleştiren, hatalarını kabul edemeyen, insanları zayıf noktalarından vuran, aşağılayan, sürekli ilgi odağı olmaya çalışan bireylerdir. Buna ek olarak daha birçok özellikleri sıralanabilir. Böyle bir kişiyle sevgili olduğunuzu düşünün. Kulağa pek hoş gelmedi öyle değil mi?

Narsist Sevgilinin İlişkiye Yaklaşımı

Narsist bir sevgiliniz varsa ilişkinizin odak noktası kaostur. Bu kişiler sürekli olarak kaos yaratırlar. Sağlıklı bireyler olmadıkları için sağlıklı bir ilişki sürdürmeleri pek de olağan değildir.

Partnerlerini aşağılamadan duramazlar:

Partnerini sürekli aşağılayan narsist sevgilinin bunu yapmasının altında yatan en büyük sebep kendinden başarılı olan insanlara tahammül edemeyişidir. Çünkü onun için sadece kendi vardır. ‘Ben en mükemmelim, ben en iyisiyim, ben en güzeliyim, ben, ben, ben’. Bu sebeple de karşı tarafı aşağılama yoluna giderler. Böylelikle kendilerinde özgüven oluşturmaya çalışırlar.

Partnerlerinin zaaflarını kullanırlar:

Narsist bireyler partnerlerinin zaaflarını keşfettiğinde öncelikle oraya hizmet ederler. Yani en çok istediği şeyleri, en bilinmeyen noktalarını keşfederek bu noktalar üzerinden onları mutlu etmeye çalışırlar. Yeri geldiğinde ise partnerlerini bu zayıf noktalarından vururlar.

Partnerlerini değersizleştirirler:

Narsist bireyler partnerlerini yeri geldiğinde öyle bir eleştirirler ki karşısındaki kişi yerin dibine girer ve ‘gerçekten böyle biri miyim’ diye düşünüp durur. Böylelikle değersizlik duyguları baş gösterir. Bu da sözel ve psikolojik şiddetin göstergesidir.

Partnerlerini yönlendirmek isterler:

En iyisini ve en doğrusunu kendilerinin bildiğine inanırlar. İlişkide üstün olan taraf olmak için çaba gösterirler. Bu şekilde de partnerlerini yönlendirmeye, yönetmeye çalışırlar. Partnerinin ne yapacağını, nasıl yapacağını, nasıl davranacağını kendileri belirlemek isterler.

Partnerlerinin ihtiyaçlarını önemsemezler:

Genel olarak kendilerine ve kendi ihtiyaçlarına odaklı oldukları için karşıdakinin isteklerine önem vermezler. Kendi istek ve planları dahilinde hareket etmek isterler. Karşı tarafın da buna uyum göstermesini beklerler. Bir ilişkiden beklenen ilgi ve alakayı ilişkinin en başında gösterseler dahi bunu sürdüremezler. İlişkilerinden kendilerini düşünmekten karşı tarafa vakit kalmaz diyebiliriz

Partnerleri tarafından terk edilince öfke duyarlar:

Narsist bireyler partnerleri tarafından terk edilirse normal insanların göstermiş olduğu üzüntü, mutsuzluk duygularını göstermezler. Bunun yerine öfke içindedirler. Karşı tarafa kin duyarlar. Çünkü birinin onları terk edeceğine ihtimal vermezler. Onlara göre kendileri terk edebilir ancak terk edilemezler. Ulaşılamaz bireyler olduklarına inanırlar. Sevgilileri olduğunda ise bunların kendi seçimi olduğunu söylerler. Karşı tarafı kolayca elde edebilirler çünkü narsistler aynı zamanda zeki bireylerdir.

Sağlıklı Bir İlişki Değildir!

Yukarıda okuduklarınızla siz de narsist bireylerin sağlıklı bir ilişki kuramadığını anlayabilirsiniz. Narsist biriyle sevgili olmaktan ziyade anlaşabilmek bile zordur. Narsist sevgililerin duyguları yoktur onlar sadece egolarını tatmin etmek ve doyurmak peşindedirler. Sizler güzel bir ilişki yaşayacağınıza inanıp bir narsisti hayatınıza almış olabilirsiniz. Çünkü ilişkinin en başında size olan yaklaşımı, sevgisi çok güzeldir. Bu sebeple sizde güzel bir ilişki yaşayacağınıza inanırsınız. Zamanla narsist sevgilinin gerçek yüzü ortaya çıkar. Bunu kabullenmek zor olsa da en az hasarla kurtulmak için durumu kabullenmek gerekecektir..

Yorum yapın..