İş Yerinizdeki Davetsiz Misafir: Mobbing

İş Yerinizdeki Davetsiz Misafir: Mobbing

Günümüzde popülerlikte olan, hızla yayılan “mobbing” çoğu kişi tarafından bilinmemekle beraber insanlarda iş verimi düşüklüğüne, psikolojik problemlere ve sürekliliğiyle iş kaybına da neden olabilmekte. Herkesin bir defa da olsa duyduğu “mobbing” nedir, onu tanımlayalım öncelikle. Mobbing, ilk olarak “psikolojik taciz” olarak adlandırılmış daha sonra Türkçe’ de “yıldırma” olarak ifade edilmiş. Mobbing’i tanımladığımıza göre gelelim asıl önemli noktaya; iş yerimizde Mobbing’e maruz kalıp kalmadığımızı nasıl anlayabiliriz, bu soruyu yanıtlayabilmek için öncesinde kendinize birkaç soru sormanız gerekiyor. Son zamanlarda sevdiğiniz iş sizin için artık kâbus haline mi dönüştü ya da  her sabah iş yerine gitmek sizin için bir işkence haline mi geldi, bunlara yanıtız evet ise, kesinlikle mobbinge maruz olduğunuz anlamına gelmemekte fakat mobbinge maruz kalma riski altındasınız diyebiliriz.

Mobbing sadece pskikolojik değil aynı zamanda biyopsikososyal bir sorun olarak karşımıza çıkmakla beraber bireyleri pek çok yönden olumsuz etkiliyor. Mobbing denilebilmesi için sadece kurbana odaklanılmamalı, duruma yöneticinin penceresinden de bakılması gerekiyor. Çünkü işteki huzur için bazen mobbing uygulanması gerekir. Sanılanın aksine mobbing, sadece üstler (yönetici) tarafından çalışanlara değil aynı zamanda çalışanlar tarafından yöneticilere de uygulanmakta.

Peki, mobbbinge maruz kaldığımızı nasıl anlayabiliriz? İş yerinizdeki yöneticiniz/ çalışma arkadaşlarınız size inanmıyorlar mı? Örneğin; yanlış yapmadığınız halde size yanlış yapmış olduğunuz mu söyleniyor bunu iyice düşünün bakalım. İş yerinde kimse sizle konuşmuyor mu, iş yerinde  kendinizi dışlanmış mı hissediyorsunuz, bir ortama girdiğinizde iş arkadaşlarınız/yöneticiniz ortamı terk ediyor ya da sessizleşiyorlar mı bakın bakalım. Veya sosyal ortamlara davet edilmiyor musunuz?  İş yerinizden birinin doğum günü var ama sizin haberiniz yok ve sosyal medyadan mı görüyorsunuz/öğreniyorsunuz ya da size hiç iş verilmiyor ya da yapabileceğinizin altında iş mi veriliyor bütün bunlar potansiyelinizi göstermenize bir neden olmaksınız sizin beceriniz olduğu halde bunu engellemek için iş verilmemesi durumu varsa mobbinge maruz kaldığınızın habercisidir.

Tam da bu noktada neden sorularının kafanızda döndüğünü ve derin bir sorgulamayla kendinize; neden ben, neden mobbinge maruz kalıyorum? Sorduğunuzu duyar gibiyim.

Mobbing neden uygulanır, Mobbinge Maruz Kalan Kişilerin Özellikleri

Mobbinge maruz kalan kişilerin genellikle çekingen, hayır diyemeyen, kendilerini ifade edemeyen, zorbalık karşısında susan, dürüstçe söylemekten kaçınan özellikleri olduğunu ayrıca bu özelliklerin mobbingin sonucu olarak da karşımıza çıkmakta. Mobbinge maruz kalan kişilerin çoğunlukla diğerlerinden (iş yerindeki çalışanlardan) farklı olan, örneğin; iş yerine yeni katıldınız ve potansiyeliniz diğerlerine göre fazla ise iş yerindekiler tarafından risk olarak algılanıyorsunuz ya da cinsiyetiniz de buna sebep olabilmektedir, örneğin; iş yerinde çalışan tek kadın veya tek erkek olmanız, farklı tarzda giyinmeniz de mobbinge maruz kalma riskinizi artmasına sebep oluyor.

Mobbing İle Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Mobbingle baş edebilmeniz için en önemli şey şuan da ne yaşıyorum deyip biraz düşünmeniz ve yaşadığınızın adını koymanız. Yukarıdaki soruları cevaplayıp bunu adlandırmanız. Bakın bakalım gerçekten Mobbing olan bir şey, bunun nedeni sizin kişilik özellikleriniz/siz misiniz yoksa karşınızdaki mi iyice düşünün. Daha sonra kendi kontrolünüzdekileri kontrol edin, nasıl mı? Siz çok fazla mı çekingensiniz, hayır demekten korkuyor musunuz vs. buna odaklanın burayı çözümleyin. Eğer sebebinin siz olmadığını düşünüyorsanız ve devam ediyorsa esas sebep yönetici ise tek çözümü bunu onunla konuşmayı denemelisiniz.

Yorum yapın..