Meslek Seçimi Süreci

Meslek Seçimi Süreci

Her sene üniversite sınavını geride bıraktığımızda sınav stresini iyi kötü atlatmış ama meslek seçme stresi içine giren gençler görürüz. Küçüklükten bu yana alışılagelmiş olan “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna çeşitli cevaplar vermişizdir. Doktor, mühendis, öğretmen vs.. Belki akla gelen ilk meslekler olması belki de bildiğimiz genel meslekler olmaları sebebiyle bu cevapları verdik. Büyüdükçe seçimlerimizi ve tercihlerimizi farklı yerlere yönlendirerek yeteneklerimizin farkına vardık. Şimdi büyüdük, peki ne olacağız ?

Meslek seçimi insan yaşamında dönüm noktası diyebileceğimiz süreçlerden bir tanesidir. Çünkü bu seçim yaşamımız boyunca yapacağımız iş olacaktır. Peki bu süreç nasıl ilerlemeli? Birkaç madde ile özetleyelim.

Kendini ne kadar tanıyorsun?

En önemli noktalardan bir tanesi insanın kedini tanımasıdır. Yeteneklerinin, ilgilerinin farkına varmasıdır. Hangi konularda, ne derecede iyi olduğuna karar verip kendini değerlendirerek doğru bir seçim yapmalıdır.

Örneğin ben bir mühendis olamam. Neden? Çünkü ilgi alanım değil, çünkü üniversitedeki alacağım dersleri başaracağımı düşünmüyorum, çünkü ömrüm boyunca mühendis olarak yaşamak istemiyorum, çünkü mühendis olmak beni mutlu etmeyecek gibi bir sürü sebep sıralayabilirim. Neden? Çünkü düşündüm, araştırdım ve karar verdim. Kendimi tanıyorum ve mühendis olamam diyorum. Sizlerde öncelikle kendinizi tanıyın.

Sınav sonucunu değerlendir

Üniversite sınav sonuçlarından sonra ilgili olduğunuz meslekleri ayırt edebilmeli ve bunun sonucuna uygun mesleklere yönelmeniz gerekir. Sınav sonucu istendiği gibi olmamış olsa dahi çok da kötü bir sonuç elde edilmedikçe kendi ilgi alanınıza yönelik bir meslek mutlaka bulunur. Bu noktada doğru mesleği seçebilmek için önemli olan kendini tanımak ve asla pes etmemektir !

Aile ve çevre baskısına aldanma

Aileye veya çevreye danışmak elbette kötü bir durum değildir. Aksine farklı düşüncelere açık olmak farklı ve güzel kapılar açabilir. Ancak bu durum baskı seviyesine geldiği zaman buna izin vermemeniz gerekir. Çünkü bir başkasının istediği mesleği yapmak sizin iyi ve mutlu bir yaşamınızın olmasının önüne geçebilir.

Özellikle ailenin “doktor olacaksın, mühendislik okuyacaksın” gibi söylemlerini önemsememek gerekir. (ancak bu meslekler ilgi alanınız dışında kalıyorsa.) Çünkü kişinin hayatı boyunca yapacağı meslek, severek yapacağı meslek olmalıdır.

Ve asla pes etme!

Üniversite sınav sonucu istediğiniz gibi gelmediği takdirde denemekten asla vazgeçmeyin. Sırf puanınız yetiyor veya popüler diye bir meslek seçmek yerine hayallerinize ulaşmak için tekrar deneyin. Çünkü bu aşılması zor bir süreçtir ve en önemlisi kararlılıktır. Ne istediğinizi belirleyip tekrar deneyin olmazsa tekrar deneyin çünkü kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır. Çünkü hayallerinize ancak çabalayarak ulaşabilirsiniz.  

Meslek seçimi karar vermesi zor olsa da hayatınızı etkileyecek bir karardır. Hayatınız boyunca yapacağınız bir mesleği severek yapmıyorsanız eğer bu size işkence gibi gelir. Sırf bir meslek popüler diye veya sırf maddi geliri yüksek diye onu seçmek sizi mutlu etmez. Önceliğiniz sevgi olsun.

Yorum yapın..