Burçak Yıldız

Yaşam Koçu & İçerik Yazarı

Meditasyon Nedir?

Zihin ve beden uyumunu sağlayarak, ruhsal ve psikolojik iyileşme anlamına gelen meditasyon günümüzün stresini azaltan en önemli araçlardan birisidir.

Her insan yaşamının her günü, her saati ve her saniyesi birçok şey düşünür. Yemek yerken, yolda yürürken, işte çalışırken farklı düşünceler insanı mutlu, üzüntülü veya sinirli yapabiliyor. Özellikle zihin çağın yorucu şartlarına ayak uydurmaya çalışırken oldukça yorulabiliyor. Bu nedenle insan birçok şeyin farkında olmadan hayatına devam ediyor. Bu da bir nevi insanları robotlaştırıyor. ''Meditasyon nedir?'' Sorusundan çok meditasyona neden ihtiyaç duyarız bunu bilmek daha önemlidir.

Meditasyon Neden Yapılır?

Bizi günün zorlayıcı koşullarından uzaklaştırarak farklı bir boyuta girmemizi sağlayan meditasyon, kendimizle olan iletişimi yeniden kurmamızı sağlıyor. Haftadan haftaya günlerin geçmesini beklerken, her anı yaşayarak geçirmemize yardımcı oluyor.

Düşünmek o kadar kötü bir şey değil fakat insanı benliğinden soyutlayacak kadar fazla düşünmek, yılların nasıl geçtiğini bize unutturur. Anlamsız düşüncelerde kaybolarak, anın zevklerinden uzaklaşmak, hem ruhsal hem de psikolojik sorunları da beraberinde getirir.

Meditasyonun Faydaları

Meditasyon neden yapılır? Sorusuna kendini tanımak ve anın farkında olmak için cevabını verebiliriz. Anlamsız düşünceler yerine düşünceleri anlam kalıplarına sokarak, bilinçli hale getirebiliriz. Zihin ve beden ortak bir paydada buluştukları için gün içinde daha enerjik ve mutlu olmamızı sağlar.

Meditasyonun faydaları arasında stresi dengede tutmak ve bizi üzecek şeyleri düşünmeyi engellemekte bulunuyor. Haliyle gün içinde mutlu olacağımız için başımızı akşam yastığa daha kolay koyarak, verimli uyku geçirmemizi sağlıyor. Kan basıncını düzenleyerek, kalp çarpıntısı riskini azaltarak, daha sağlık bir yaşam sunuyor.

Tüm vücut koordineli bir şekilde uyum içinde olduğundan sindirim sistemi bile düzene giriyor. Mutlu bir yaşam, uzun bir yaşamı tetikler. Bizi günün şartlanmışlıklarından ve bağımlılıklarından uzaklaştırarak, daha içe dönük ve huzurlu anlara götürür.

Meditasyonun faydaları arasında kilo vermeyi gören herkes meraklanmaktadır. Düzenli meditasyonda sindirim sistemi de uyumlu çalışacağı için meditasyon yapan birçok insanda kilo verme gözlemlenmiştir.

Günün yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlayarak, sizi daha zinde yapar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bilinçli düşünceler daha çok aklınızda dolaşacağından empati yeteneğiniz gelişir ve insanları daha az yargılarsınız. Gerek iş gerekse aile ilişkilerinde olsun kaygı ve korkuları azaltır. Böylelikle günlük ilişkilerinizde daha samimi bir insan haline dönüşürsünüz.

Düşünceler içinde boğulmayı önleyen meditasyonun faydaları arasında odaklanma yeteneğinizi arttırmakta vardır. Düzenli şekilde yaptığınız takdir de işinizde daha verimli çalıştığınızı gözlemleyebilirsiniz. Zihniniz daha açık olacağı için sezgileriniz güçlü olacak ve yeni şeyleri hemen algılayabileceksiniz. Bu sizi iş hayatınızda yeni bir döneme sokabilir.