Burçak Yıldız

Yaşam Koçu & İçerik Yazarı

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Öncelikle her işin başı niyettir. Meditasyon yaparken nelere dikkat edilmeli hususunda önerilerimizi dikkate alarak, daha verimli bir süreç geçirebilirsiniz. Zihnin gündelik zorlayıcılığından kurtulmak için tamamen hazır olmadan meditasyona başlamamalısınız.

Meditasyona başlamadan önce zamanınızın olup olmadığını belirleyin. Çünkü meditasyon ile aranızda hiçbir araç-gereç olmayacak, sadece zaman ve siz olacaksınız. Bunun yanında zihninizi uygulama için hazır olmalısınız. Odaklanmayı arttırmak için düşüncelerinizi serbest bırakın. Bu sayede aklınızdan geçen her düşünceyi bilinçli bir şekilde hissedebilirsiniz. Burada amaç farkında olmaktır.

Meditasyonun faydalarının olup olmayacağını düşünmek yerine ön yargılarını bir kenara bırakarak, sadece yeni bir maceraya atılabilirsiniz. Düşüncelerinizi izlerken kötü düşüncelere karşı kızmak yerine sadece onları dinleyin.

Meditasyon İpuçları

Meditasyon için birçok teknik bulunuyor. Düşüncelerinizi dinledikten sonra zihninizi boşaltmaya başlayabileceksiniz. Böylelikle daha dingin bir sürece adım atabileceksiniz. Zihniniz aynı berrak bir ayna gibi olacaktır. Meditasyon yapmaya başlamadan önce bazı ipuçları bulunuyor. Bunları uygulayarak odaklanmanızı arttırabilirsiniz.

Örneği çok aç veya tok olmak zihninizin odaklanmasını zorlaştıracaktır. Hatta kasları yumuşatmak ve rahatlamak için duş alabilirsiniz. Kendinize zaman ayırdıktan sonra iş kıyafetlerinizden kurtularak, daha ferah kıyafetler giymelisiniz.

Enerjinizi arttırmak için hoş kokular sıkabilirsiniz. Ayrıca meditasyon yapmak istediğiniz ortam sessiz ve sakin olmalıdır. Elektronik cihazların bildirimleri ve başkalarının sizi araması tüm konsantrasyonu bozacaktır. Başlamadan önce yeşil çay içerek, vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Yavaş ve huzurlu bir müzik açarak, yavaş yavaş kendinizi uyuma hazırlayabilirsiniz.

Fakat müzik açıp açmamak size kalmış bir şey. Kendinizi iyi hissettiğiniz bir ortam hazırlamalısınız. Meditasyon yapmak için ortamı göz yorucu şeylerden arındırmalısınız. Fazla veya az ışıktan arındırılmalı ve denge kurulmalıdır. Her şeyden önce doğru nefes alma taktiklerini öğrenmelisiniz.

Meditasyon Süresi Ne Kadar Olmalı?

Yeni başlayanlar için meditasyon süresi 20 dakika civarındadır. Zihninizi kontrol edebildiğinizde bu süre bir saate kadar çıkabilmektedir. Siz süreye takılmadan ilk başlarda uygulamayı öğrenmeye ve odaklanmaya çalışmalısınız. Zaman geçtikçe süre artacaktır. Bu yüzden şevkinizi kaçırmadan yavaş yavaş ilerlemelisiniz. Süreden çok süreklilik daha önemlidir. Düzenli olarak her gün kısa kısa meditasyon yapmak, gün içindeki enerjinizi de arttıracaktır.

Zihin Boşaltmak İçin Konsantre Olmak

Meditasyon yapmak için en sık kullanılan yöntemlerden biri nefes kontrolüdür. Öncelikle rahat bir yere oturabilir veya uzanabilirsiniz. Nefesinizi her alıp verdiğinizde bunu hissedin. Hatta kendinize bir sınır belirleyerek nefesinizi sayabilirsiniz. Sonra yeniden başlayabilirsiniz. Burada amaç zihni boşaltmak ve zihnin akışını sağlamaktır.

Bazen sayıyı sayarken kaçta olduğunuzu bile unutabilirsiniz. Bu durumda yeniden başlayabilirsiniz. Meditasyon yapmak için bir noktadan sonra sayma ihtiyacı duymadan zihin dinginliğine ulaşacaksınız. Bu ana ulaştığınızda sadece kendinizi izleyin, bırakın her şey aksın. Bu süre ilk başlarda uzun olmayacağı için derin düşünme bozulacaktır. Fakat zamanla süre uzayacaktır.