Rüya mı Gerçek mi?

Rüya mı Gerçek mi?

Bazı zamanlar uyandığımızda gördüğümüz rüyanın gerçek olduğunu düşünürüz. Çünkü rüyada farkındalığımız açıktır ve gördüğümüz objelerin örneğin bir yemeğin tadını, kokusunu algılayabiliriz. Bunlar da bize gerçekmiş hissi verir. Sizce de çok inanılmaz değil mi? Bu durum lucid rüya olarak adlandırılıyor. Peki tam olarak nedir bu lucid rüya gelin beraber bakalım.

Lucid Rüya

Lucid rüya, sıradan gördüğümüz rüyalarımızdan çok farklı özellikler gösterir ve REM döneminde yani uykunun hızlı göz hareketleri içeren bölümünde ortaya çıkan rüyalardır. Bu dönem en canlı, en sürükleyici hayallerimizi deneyimlediğimiz bir aşamadır. Burada bir şeyi görselleştiririz ve hala kendi fiziksel bedenimizi hissederiz. Berrak rüyalar diye de adlandırdığımız lucid rüyalar aynı zamanda bizlere sınırsız esneklik sağlar. Yani bu rüyalarda aynı zamanda düşüncelerimizi ve niyetlerimizi bilinçli ve derinlemesine bir şekilde yeniden odaklamamız mümkün. Ya da bunun bir rüya olduğunu bilerek, komutlar vererek (oraya git bunu yap gibi) ya da rüyayı olduğu gibi bırakarak rüyayı keşfedebiliriz. Peki lucid rüya görmeyi öğrenebilir miyiz?

Nasıl Lucid Rüya Görebiliriz?

Herkes hayatında en az bir defa lucid rüya görmüştür. Kendiniz için doğru yöntemi bir kez keşfederseniz, lucid rüya görmek hiç de zor olmayacaktır. Burada tek yapmamız gereken, rüya durumunu tanıma alışkanlığını kazanmaktır. Bunu yapmak için de birçok yol vardır. Mesela, meditasyon yapmak. Meditasyon odaklanma egzersizidir. Meditasyon yaparak lucid rüya görme isteğinize odaklanabilirsiniz. Ya da bir obje veya bir renk belirleyip, uyanık olduğumuz anlarda o rengi ya da objeyi her görüşümüzde, rüyada mıyım diye sorma alışkanlığını kendimizde geliştirelim. Bir süre sonra yapmış olduğumuz bu egzersizi rüyalarımıza taşıyabiliyor, geliştirmiş olduğumuz yeni bilinç durumu, bizim lucid rüyamıza giriş anahtarımız olabiliyor.

Aynı, obje ya da renk belirleyip kendimize sorduğumuz gibi herhangi bir durumda kendimize, “rüyada mıyım?” sorusunu yine aynı şekilde sormakta etkili olacaktır.

Bu yöntemlerden herhangi biri veya hepsi lüsid rüya görmek için seçilebilir. Bu sayede uyku sırasında zihnimizin, bilinçsiz tarafını tetikleyecek bir mekanizmanın işlemeye başladığını fark edebiliriz.

Lucid Rüyanın Faydaları

Peki bu rüyanın bize bir faydası var mı varsa nasıl bir faydası var? Başlangıç olarak lucid rüyalar muhteşemliğini, günlük hayatımızdaki sıkıntılarımız ve sorunlarımızdan kaçma fırsatını bizlere sunmasına borçludur. Lucid rüya aslında bizim sanal dünyamız gibi. Bu sanal dünyamızda, gerçekçi bir şekilde süper kahramanlar gibi uçabilir, hep gidip görmek istediğin yerlere gidebilir, yemek istediğin yemekleri yiyebilirsin. Kısacası günlük hayatında sana ne imkânsız geliyorsa sanal dünyanda görebilirsin. Üstelik bunları sanki gerçekten oluyor gibi hissediyoruz. Ancak bu eğlenceli yararların yanında, bu rüyalar, bazı sorunlarımızın çözülmesinde ya da mental bazı alanlarda gelişme sağlanma amacı ile kullanılıyor. Lucid rüyalarımızın başka bir özelliği de rüya gördüğümüzde gerçek hayattaki kadar iyi bir mantıklı düşünme yeteneğine sahip olmamızdır. Yani rüyalarımızda da mantığımızla hareket ediyoruz. mental alanları kısaca özetlemek gerekirse eğer; problem çözme, yaratıcılığımızın gelişmesi, korkularımızla yüzleşme, özgüvenimizin artması, kendimizde yeni yetenekler geliştirme ve bilinçaltını keşfetme olarak özetleyebiliriz.

Son olarak, bu rüyaların güçlü bir psikolojik araç, zenginleştirici ve bilinçli bir deneyim olduğunu söylememiz mümkün.

Yorum yapın..