Kuşaklar Arası Çatışmalar

Kuşaklar Arası Çatışmalar

Kuşak yakın zamanda doğan, birçok kritik faktörü etkileyen, birçok kritik faktörden etkilenerek bu süreci birlikte aşan yaklaşık 20 yıllık olan, aynı zaman diliminde doğmuş ve yetişmiş insanlardır. Kuşakların arasındaki çatışma gündem olan konulardandır. Şu an yaklaşık 3 kuşak birlikte çalışıyoruz. Bu sebeple aile hayatında olduğu gibi iş hayatında da kuşaklar arası çatışmalar kaçınılmaz şekilde karşımıza çıkıyor.

Bir babanın oğluyla kavgası, küpe takması veya takmamasıyla ilgili olan tartışma veya dövme yapma üzerine olan tartışmalar çok günden olan ve sıklıkla tartışılan konulardandır. Bunun kaynağı da kuşak çatışmalarıdır. Çünkü bir babanın yetiştiği kuşak ile oğlunu yetiştirdiği kuşak bambaşkadır. Dolayısıyla çocuk yetiştirirken onların dönemini baz almak oldukça önemli bir noktadır.

İş yerindeki kuşak çatışmaları

İş yerindeki kuşak çatışması çok daha yoğun ve çok daha zorlayıcıdır. İş yerindeki kuşak çatışmasını çözebilmek adına önce bunun nedenini ve sürecini anlamak, her iki tarafı da kendi çerçevesinde kabul edilebilir kılmak gerekir.

Kuşaklara bakacak olursak 1920-1945 arası olgun kuşaktır. 1946’da başlayan süreç ise bebek patlaması kuşağıdır. İsmi baby boom’dur. Bu kuşak 1946’da başlayıp 1964’te sona erer. 1965-1979 X kuşağıdır. 1980-2000 Y kuşağıdır. 2000 ve sonrası ise Z kuşağıdır.

Baby Boom Kuşağı

Baby boom kuşağının özellikleri; eğitimli, kaliteye önem veren, sonuç odaklı, titizlikle işlerini yapmaya meyilli ve sağlık konusunda bilinçli insanlardır. İş yerinde ise işlerine oldukça değer verirler. Kendilerine ayıracakları zamana değil işlerini zamanında halletmeye odaklanan kişilerdir. Hayatlarının merkezinde iş vardır. Elinden gelenin fazlasını yapmaya hatta gerekirse sabah akşam çalışmaya meyillidirler. Dolayısıyla biraz işkoliktirler. Yaptıkları işin en iyisi olmasını isterler. İş ortamındaki güvenceye önem verirler. Sadece bir işe odaklanıp onun üstünden devam etmeye meyilli insanlardır.

X Kuşağı

X kuşağı ise daha çok hayatın ciddi tarafının farkında olan, hayatına ve kendisine önem verdiği için stres yaşayan bireylerdir. Ebeveynleri tarafından ihmal edilmiş bir kuşak olarak karşımıza çıkar. Baby boom kuşağının aksine sürece sonuçtan daha çok önem verirler. İş yerinde eğlenmeyi önemserler. Otoriteyle yeri gelince çatışırlar. Aynı zamanda bu kuşak birden çok işte çalışmaya meyilli ve kendi çalışma prensipleri doğrultusunda bir esnekliğe ihtiyaç duyarlar. Değişime kolaylıkla adapte olurlar.

Y Kuşağı

Y kuşağı sosyal bilinci en yüksek kuşaktır. Aşırı eğlenmeye önem verirler. İşim hobim de olsun gibi bir düşünceye sahiptirler. Kendini daha üst düzeyde görme ve kendinden emin davranışlar sergileme beklendik özelliklerindendir. Teknoloji ile en çok ilgili olan kuşaktır. Çoğu zaman gönüllü olurlar ve teknolojiye olan ilgilerini başkalarına da anlatmak isterler. Kendilerini ön plana çıkarırlar. Aynı zamanda en eğitimli kuşaktır. İş yerinde ise işlerine verdikleri değer çok yüksektir. Kendilerinden yaşça büyük kişiler tarafından yönetilmeye açıktırlar. Çatışmaya girmekten çekinirler. Otoriteye saygılı olmak onlar için önemlidir. Çeşitliliğe inanırlar ve çoklu görevlerde başarılıdırlar.

Yorum yapın..