Kronik Mutsuzluk

Kronik Mutsuzluk

Bazen hayatımızda ne kadar olumlu şey olursa olsun çok sevindiğimiz, çok istediğimiz şeyler olsa bile bu mutluluğumuz en fazla bir iki gün sürer sonrasında yine mutsuzluk döngüsüne geri döneriz. Bu durum aslında kronik mutsuzluktur. Peki bu durumu nasıl kontrol altına alabiliriz hiç düşündünüz mü? Bu döngüden nasıl sıyrılabileceğimizi bilmiyorsanız gelin hep beraber bakalım.

Bazı zamanlarda mutsuzluğumuzun sebebini kendimizde aramayız, kendimizde bir sorun olduğunu düşünmez hayatın bize hiç gülmediğini ve kendimizi bahtsız olarak nitelendirdiğimiz için mutsuz olduğumuzu düşünürüz. Bunu fark etmemek aslında sürekli olarak bu döngü arasında gidip gelmemize neden olacaktır. Bunu fark etmenin bir yolu da bakış açısıdır. Peki bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz?

Bakış Açısı

Bir yerde, bir ortamda bizi mutsuz eden şeyler varsa, bir şekilde sıkıntı yaşıyorsak daimî olarak aynı yerde kalır yerimizi ve bakış açımızı değiştirmeden o ortamda bulunmaya devam edersek mutlu olmamızın pek bir imkânı olmaz. Bir şeyi kaybettiğimiz ya da sürekli olarak olması mümkün olmayan şeyleri istediğimiz zaman sürekli olarak bir şikâyet etme durumu ortaya çıkar. Bu da olumsuzlukları dikkate almamıza sebep olur. Bu gibi durumlarda olaya “bu artık olmayacak bunu kabullenmeliyim” şeklinde bakarsak mutsuzluğu biraz da olsa azaltmış oluruz. Ya da o çok istediğimiz ve bunun olmasını bizi çok mutlu edeceğini düşündüğümüz o durumu bırakıp başka şeylere yönelmek aslında bize iyi gelecektir. Çünkü bize meyve vermeyen çürümüş bir ağacı sulamak bize sadece zaman kaybettirir. Kabullenmek bazen zor olsa da bazı anlarda peşinden gittiğimiz şeylerin, aslında bize zulm ettiğini anlamamız, fark etmemiz gerektiğini unutmamak gerekir.

Düşünmek

Bir sorunu hiç düşünmezsek hata yaparız, riskli durumlarla karşı karşıya kalırız. Ancak çok düşünürsek de tüm hayatımızı ele geçirebilir ve artık ondan başka bir şey düşünemez, konuşamaz oluruz. Düşüncelerimizi nerede ve nasıl durdurmak gerektiğini bilmemiz lazım. Düşündüğümüz sorunun çözümlerini ve sebeplerini bulduktan sonra artık o konu hakkında yorumlar yapmayı ve düşünmeyi bırakmamız, kendi günlük rutinimize dönmemiz gerekir. Başka olaylara, durumlara odaklanmak bize iyi gelecektir. Aksi halde o konuyu sürekli eşelemek bize zarardan ve mutsuzluktan başka bir şey katmaz.

Çok Derdim Var Ama Bir Şey Yapmıyorum

Kronik mutsuzluğun bir diğer yanı da bütün her şeyi dert edinip hiçbir şey yapmamalıdır. Aslında zaman zaman bizlerde bu durumu yaşayabiliriz. Her şeyi kendimize dert edinip onlara odaklanmak ve bu konular hakkında hiçbir şey yapmamak da bizi mutsuz eder. Etrafımızdaki herkesin sorununa bizde ortak olur kendi derdimiz gibi dertlenir ama hiçbir şekilde çözüm üretmeyiz, sadece mutsuz olmamıza bir sebep olsun diye bunları yaparız. Biz insanların kontrol edebileceğimiz ve kontrol edemeyeceğimiz alanlar vardır. Bu dertlerle kafamızı aşırı yormak bizi, sonsuz bir mutsuzluğa hapseder. Bu gibi durumlarda büyük sorunlara odaklanmak yerine kontrol edebileceğimiz durumlara odaklanmak ve onları düzeltmek, kendi açımızdan değiştirmek için girişimlerde bulunmak bizim mutlu olmamızı çok kolay bir şekilde sağlar.

Küçük durumları, bizim kontrol edebileceğimiz sorunları örneğin; bir barınağa gidip oradaki hayvanlara yardım etmek, sokak hayvanlarına bir kap su, mama vermek gibi durumlar gerçekten daha iyi hissetmemizi sağlar. Yani kısacası mutlu olmak aslında çok kolay asıl olan mutsuzluğumuzun sebebini başka yerlerde değil kendi düşüncelerimizde aramak. Bakış açını ve düşüncelerini değiştirirsen mutluluğu yakalaman an meselesi.

Yorum yapın..