Kitlesel Histeri Salgını

Kitlesel Histeri Salgını

Bugün sizlere kitlesel histeri olarak adlandırılan bir psikolojik salgından söz edeceğim. Kitlesel histeri, belli bir sebebe bağlı olmadan bir grup insanda ortaya çıkan çeşitli hastalık belirtileridir. Çok yaygın olmamakla beraber bilinen örnekleri de azdır.

Bayılan Öğrenciler Örneği:

Ben bu anlatacağım vakayı bir kitapta okumuştum. Yazının sonunda sizlere kitabın ismini de söyleyeceğim.

Yazar kitapta kendi vaka deneyimlerini anlatıyor. Kitlesel histeriye yer verdiği vakada ise bayılan öğrencilerden bahsediyor. Anlattığına göre bir okulda öğrenciler bahar eğlencesi için gösteri provası yapıyorlarmış. Bunun üzerine bir erkek öğrenci sahnede yere düşüp çenesini çarpmış. Çenesi kanamaya başlayınca da herkes şaşkınlık içerisinde karnını tutup yere düşmeye başlamış. Salondaki çocukların yarısı mide bulantısı, nefes almada zorluk durumları yaşamış ve bayılmışlardır. Öğretmenler bu durumu zehirlenme olarak düşünmüşlerdir.

Ardından çocuklar hastaneye götürülmüş ve tamamen iyileşerek taburcu olmuştur. Yazar bu durumu kitlesel histeri olarak adlandırmıştır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-4.png

Koro Öğrencileri Örneği:

Bilinen başka bir örnekten bahsedeceğim. Amerika’da başka okullardan koro sebebiyle bir araya gelen 500 öğrenci bir anda baş dönmesi, karın ağrısı, mide bulantısı yaşamaya başlamış. Semptomlar öğrenciler arasında yayılmış ve öğrencilerin yarısından fazlası bu durumlardan şikayet etmiştir. Semptom gösteren öğrencilerin çoğu bir başkasının hastalandığını görüp hastalanan öğrencilerdi. Bu durumun sebebi yine kitle histerisiydi.

Kitle Histerisine Uzmanların Bakış Açısı

Uzmanlara göre insanlar korktuklarında veya heyecanlandıklarında soluk alış-veriş hızları artar. Çok şiddetli stres durumlarında kişiler ortaya çıkan semptomları çok yanlış yorumlayabilir. Yukarıdaki örnekte anlatıldığı gibi bir toplulukta aniden ortaya çıkan semptomlar zehirlenme olarak düşünülebilir.

Aynı zamanda yoğun heyecan hissettiğiniz zamanlarda karşınızda bayılan veya yere yığılan birini görürseniz heyecanınız giderek artar ve sizde istemsiz olarak yere düşebilirsiniz. Çünkü bu durumda dizlerinizin tutmadığını hissedebilirsiniz.

Bakıldığında kitlesel histeri insan bilincinin dışında gerçekleşir. Bu durumda ortaya çıkan fiziksel belirtiler de o an gerçek şekilde ortaya çıkar. Ancak altında yatan bir hastalık olmadığı için ve semptomlar tamamen grup üyelerinden etkilenme olarak ortaya çıktığı için iyileşme hızlı olur.

Kitap Önerisi

Bu yazıda anlattığım vakayı 'Bir Psikiyatristin Gizli Defteri' isimli kitapta okumuştum. Yazarları Gary Small ve Gigi Vorgan'dır. En sıra dışı vakalar olarak ele alınan kitapta gerçekten değişik vakaların anlatıldığını ve öğreticiliğinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Yorum yapın..