Kitaplarla Terapi

Kitaplarla Terapi

Kitaplarla tedavi yöntemini hiç duydunuz mu? Evet kitaplarla. Kitapların insana birçok faydası olduğunu biliyoruz. Bugün bir faydasını daha konuşacağız sizlerle. Kitaplarla tedavi dediğimiz yöntemin psikolojideki adı bibliyoterapi. Bibliyoterapi Yunanca biblion (kitap) ve therapeo (terapi) sözcüklerinin birleşimi ile meydana gelmiştir.

Bibliyoterapi, doğru kitabın, doğru zamanda, doğru kişiye verilmesi ile uygulanır. Bu şekilde insanlar, yeni bakış açıları ve tecrübe kazanır.

Nerelerde Kullanılır?

Bu yöntem daha çok kaygı durumlarında, depresyon, anksiyete gibi önemli psikolojik problemlerin çözümleri için kullanılır. Ek olarak gelişim dönemlerinde çocukları anlayabilmek ve isteklerine cevap verebilmek adına kullanılır. Aynı zamanda her insanın günlük hayatta içinden çıkamayacağı sorunlar için bibliyoterapi yine yardımcı bir terapidir.

Burada amaç insanın kendini tanımasını sağlamak ve kendine uygun çözüm yolları keşfetmesine yardımcı olmaktır. Kitaplar ile beraber kişi farkındalık kazanır ve içindeki durumun farkına varır.

Bibliyoterapi Ne Katıyor?

  • Bibliyoterapi ile erkenden okuma alışkanlıkları kazanılır.
  • Kişi yaşanılan sorunun bireysel değil, herkes tarafından yaşandığının farkına varır ve birçok çözüm yolu keşfeder.
  • Kitaplar ile birey kendini kabul eder ve kişilik gelişimine katkı sağlar.
  • Kişi çevresini daha iyi analiz eder.
  • Kişi karşılaştığı sorunları kendi başına tartışma ve çözme imkanı yakalar.
  • Kişiye olumlu davranış değişiklikleri yaşatır.
  • İlgi alanlarını geliştirir.

Aslında baktığımız zaman çok ağır bir psikolojik problem yaşamıyorsak günlük hayattaki birçok problemimizi bibliyoterapi kavramından habersiz olarak bibliyoterapi ile çözüyoruz. Çoğu durumu okuyarak öğrendiklerimiz ile çözebiliyoruz. Okuyarak öğrendiklerimiz bizlere yeni ve farklı düşünebilme yollarını gösteriyor. Çok ağır vakalar olduğu takdirde bu durum bir psikolog veya psikolojik danışan ile çözülür ve seçilen kitap kişinin problemine göre olur. Bu terapi uygulanırken çeşitli adımlar izlenir ve tamamlanır.

Bugüne kadar birçok kitap okumuşuzdur, bu kitaplar bizlere birçok şey öğretmiştir. Yeni hayatlar, yeni tecrübeler, yeni düşünceler.. Bir terapi olarak düşünmediğimiz zamanlarda bile kitaplar bizlerin birçok sorununa çözümdür aslında. Farkında olarak ya da olmayarak kitap okuduğumuz zamanlarda kendimizi birçok karakterle eşleştirmişizdir. Bu karakterlerin ya hayatları bize benziyordur ya düşünceleri ya da herhangi bir şeyleri. Bizler bununla beraber birçok kazanım elde ediyoruz.

Yani kitaplar bizlere çok şey katıyor. Okumaya devam edelim, kitaplar iyi ki var!

Yorum yapın..