Burçak Yıldız

İçerik & Metin Yazarı

Kırık Bir Kalp Sizi Öldürebilir Mi?

Çok sevdiğiniz birinden ayrılmak, sevdiğiniz kişinin ölümü hatta duygusal bir hafıza gibi travmatik yaşam olayları kırık kalp sendromuna neden olabilir.

Kırık kalp sendromu sonucu stres seviyeniz artar bu da kısa süreli kalp kası yetmezliğine neden olabilir. Bu durum tedavi edilebilir bir durum olsa da tedavi edilmezse ölümcül olabilmektedir. Yani evet kırık bir kalp sizi öldürebilir.

Kırık bir kalpten ölme fikri kulağa çok komik gelse de Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre kırık kalp sendromu hayatı tehdit eden gerçekten riskli bir durumdur. Her zaman ölümcül olmayan bir durum olsa da herkesin başına gelebilen ciddi bir durumdur.

Kırık kalp sendromunu nasıl ayırt edebilirsiniz?

Kırık kalp sendromu, genellikle stresli bir olaydan kaynaklanan bir kalp kası yetmezliğidir. Amerikan Kalp Derneği'ne göre kalp kası yetmezliğinin en belirgin belirtisi ani ve yoğun göğüs ağrısı tedavi edilmezse ölüme kadar gidebilir. Sendromdan dolayı, stres hormonlarının dalgalanması kalbin bir kısmındaki pompalamayı da geçici olarak bozmaktadır. Harvard Tıp Okulu'na göre, kalbin geri kalanı normal veya daha da güçlü kasılmalar ile işlevini sürdürürken sendrom ise sol ventrikülü sersemletir.

Amerikan Kalp Derneği'ne göre stres hormonları sadece olumsuz duygularda ortaya çıkmayabilir. Sevilen birinin ölümü, fiziksel yaralanma gibi travmatik olayların yanı sıra piyangoyu kazanmak, ani bir şok gibi olumlu olaylar tarafından da tetiklenebilir.

John Hopkins Medicine'e göre, bir birey ani stresli bir durum yaşadıktan sonra birkaç dakika ila birkaç saat arasında herhangi bir yerde sendrom yaşamaya başlayabilirler. Ek olarak, kırık kalp sendromu olan hastalarda adrenalin ve stres hormonları tarafından sersemletilen kalp hücreleri vardır. Ancak John Hopkins Medicine'e göre bu durum kalp krizinde olduğu gibi öldürmemektedir. John Hopkins Medicine'e göre hastaların çoğunda konjestif kalp yetmezliği, düşük tansiyon, şok veya kalp ritmi anormallikleri varsa durum yaşamı tehdit edici olabilir. Ancak eğer tedavi edilirse hasta haftalar içinde iyileşebilir. Her iki durumda da, belirtiler yaşıyorsanız bir doktora görünmeniz gerekmektedir.  

Birçok insan duygusal stres altındayken hastaneye gelmeyi düşünmüyor. Onun yerine bu kırık kalp sendromu değil, şimdi sadece üzgünüm diye düşünüyor ve evde kalmayı tercih ediyor. Oysaki bu durum geri dönülmesi zor hatalara sebep olabilmektedir.  

Kırık kalp sendromu ne zaman keşfedildi?

Kırık kalp sendromu nispeten yeni keşfedilen bir durumdur. Yaşanan gelişmeler ve yoğun stresli yaşamlarımızdan dolayı doktorlar sadece nasıl teşhis ve tedavi edileceğini anlamaya çalışmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre, Japon araştırmacılar 1990'da bu sendromu keşfedene kadar kırık kalp sendromu teşhis edilmedi. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre sendrom adını Japonca "tako tsubo" teriminden almaktadır. (Sendromun Japonca adı: takotsubo cardiomyopath)

Günümüzde yapılan araştırmalar ile EKG taramalarında kalp sıkışma anları teşhis edilebilse de herhangi bir kan testi gibi kesin sonuç verebilen bir test maalesef ki bulunmamaktadır.

Doktorlar bu durumu önlemenin veya tedavi etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyorlar. Bunun içinde en etkileyici yol olarak stres hormonlarını bloke eden bazı ilaçları önerebilirler. Ayrıca derin nefes alma ve yoga gevşeme teknikleri, sinir sisteminin sakinleştirici kısmını iyileştirdiği için faydalı tedaviler olabilirler.