Bir Kilo Takıntısı Olarak; Anoreksiya

Bir Kilo Takıntısı Olarak; Anoreksiya

Kilo çoğu insanın dikkat ettiği ve hatta problem olarak gördüğü bir noktadır. Özellikle kadınlar kilolarına oldukça dikkat ederler ve her zaman güzel görünmek adına çabalarlar. Kiloya dikkat etmek elbette güzel bir şeydir. Çünkü fazla kilolar bireylerde çeşitli problemlere yol açar. Ancak kiloya aşırı dikkat etme, sürekli kalori hesabı yapma vs. bir hastalıktır. Bu hastalık anoreksiya nervoza ve bu bireyler anoreksik bireylerdir.

Anoreksiya Nervozayı Tanımlayalım

Anoreksiya nervoza kiloda aşırı derecede düşüklük ve hissedilen yoğun kilo alma korkusu ile karakterize edilen beslenme kökenli psikolojik bir bozukluktur. Bu kişiler ince kalma konusunda aşırı takıntıya sahiptirler. Genellikle 12-20 yaş arası genç kızlarda yaygın olarak görülür.

Anoreksiya nervoza yaşayan bireyler yemek yeme konusunda kendilerini aşırı derecede kısıtlarlar. Vücutlarına aldıkları besini kontrol edebilmek adına yemek yedikten sonra kusabilirler veya müshil, diyet hapları gibi maddeler kullanabilirler. Bununla beraber aşırı egzersiz ile de kilo vermeye çalışabilirler.

Peki kiloya olan aşırı dikkat neden?

Anoreksiya nervozanın nedenini kesin olarak bilinmemektedir.

  • Biyolojik, çevresel ve psikolojik etkenlerin birlikte bu hastalık için neden oluşturduğu düşünülmektedir.
  • Aynı zamanda anoreksiya nervoza için genetik eğilimlerin yüksek olduğu düşünülmektedir. Ebeveynleri, kardeşleri veya çocukları gibi birinci dereceden akrabaları anoreksiya nervoza olan bireylerin bu hastalığa yakalanma riskinin diğer kişilere oranla daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
  • Dünyada zayıf olmanın önemli olduğu ve güzelliği temsil ettiği vurgulanır. Bazı başarılar ve değerlerin zayıflıkla ilgili olduğu düşünülmektedir. Bu gibi durumlar genç kızlarda zayıf olma düşüncesini körükler.
  • Stres, boşanma, taşınma, okul değiştirme veya sevilen birinin kaybedilmesi gibi zor deneyimler atlatmak, cinsel anlamda büyümenin ergenlerde getirdiği kafa karışıklığı da anoreksiya nervoza nedenleri arasındadır.
  • Araştırmalara bakıldığında genel olarak ilk karşımıza çıkan neden kadın cinsiyetine sahip olmak, sonrasında genç yaş grubunda olmak, yeni okul, iş ve ev ortamına girilmesi, kilo değişiklikleri, birinci derece akrabaların (anne, baba, kardeş) anoreksiya nervoza hastalığına yakalanmış olması, sevilen birinin ölümü veya hastalığı, ergenlik problemleri, toplumda kabul gören normlar, cinsel travma gibi durumlar anoreksiya nervozanın gelişimine neden olabilir.

Yorum yapın..