Kendine İyi Gelmek

Kendine İyi Gelmek

Her zaman mutlu olamadığımız gibi, her zaman da kendimize iyi gelmemiz pek mümkün olmuyor. Yaşadığımız olaylar, bakış açımız, çevremizdeki insanlar bizleri kendimize ait duygu, düşüncelerden uzaklaştırabiliyor. Aslında " Cehenneme giden yol sevdiğimiz insanların bize verdiği taşlarla döşenmiştir" sözü tam olarak o zamanlarda devreye geçiyor. Kendinize iyi gelemediğiniz anları düşünüp, o anlara baktığımızda bizler sevdiğimiz insanların bizim üzerimizde bir hak sahibi olduğunu benimseyip bizden fazlaca hak elde edip bizi yanlışa sürükleyebilmesine müsaade ettiğinizi göreceksiniz. Bunu sadece sevdiğimiz insanlar için değil bakım verenlerimiz/anne- baba için de yapabiliyoruz; onları çok içselleştirdiğimiz için özümüzü hırpalamaya başlıyoruz ve böylece kendimize iyi gelemiyoruz. Sözde bahsedilen cehennem olarak tabir ettiğimiz şeyde tam olarak budur: cehennem kendi öz benliğimize uzak kalmakla başlıyor. Her derdin dermanı olduğu gibi, kendine iyi gelebilmenin de çok kolay yolları var elbette, gelin bu yollara bakalım.

Eleştirileriniz büyük önem taşıyor, eleştirilerinize dikkat edin.

Kendinize karşı nasıl eleştirilerde bulunuyorsunuz; yıkıcı eleştirileriniz (bir şeyler yaparken çok vakit kaybediyorum, yeteneksizim) mi yapıcı eleştirileriniz(ne kadar zamanımı alsa da ortaya çok güzel şeyler çıkarabiliyorum) mi daha ön planda, bunun üzerine düşünün. Yıkıcı eleştirilerinizin ön planda olması hem kendinizi kötü hissetmenize hem motivasyonunuzun düşmesine neden olur. Yapıcı eleştirileriniz tam tersi olarak hem motivasyonunuzu artırır hem de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Kendinize karşı yapıcı eleştirilerde bulunmaya özen gösterin, zamanla sizi daha iyi hissettirdiğinin farkına varacaksınız.

Ne kadar spontansınız !? Bunu biraz düşünün.

Düzeninizi değiştirmek sizi endişelendirir mi? Buna cevabınız evet ise, bunu “hayır”a çevirmek için küçük küçük alıştırmalar yapın.( Ev/iş düzeninizde küçük değişiklikler yapabilirsiniz) Her şeyin her zaman düzenli, yolunda olması her zaman mümkün olmadığı gibi sizin de bu durumlara karşı esnek olmanız, uyum sağlamanız endişelerinizle baş edebilmenizi sağlar.

Kendinize iyi gelen şey ne, ne istiyorsunuz, sorusunu düşünün.

Kendinize iyi gelmeyen neler yapıyorsunuz, gözden geçirin. Ardından kendime iyi gelmeyen neyi yapmamalıyım biraz düşünün. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar sizin kendinize iyi gelebilmeniz için en büyük anahtarınız olacaktır.

Bu üç yöntemle kendimize iyi gelmek aslında bu kadar kolay! Peki bu kadar olmasına rağmen bizi bundan alıkoyan ne sizce? İnsanlar tıpkı cennet cehennem gibi bir tarafı iyi bir tarafı kötü olan, iki tane iç sesi bedeninde bulundurur. Kimi zaman kötü ses, etrafımızdaki insanlarla senfoni oluşturup bizi aşağılayıp cezalandırırken kimi zamanda iyi olan ses, bizim kendi potansiyelimizin farkına varıp özgüvenimizin artmasını sağlar. Yukardaki adımlara uyarak yüzleşmemiz gerekenlerle yüzleşerek; örneğin yıkıcı eleştiriyi kendime neden yapıyorum, ne sıklıkla yapıyorum, onun yerine ne yapsam bana daha iyi gelir gibi soruları düşünerek ve bunları uygulayarak kendi kendimize, özümüze iyi gelebiliriz. Bu sayede özgüvenimiz artarken, suçluluk hatta eksiklik gibi duygulardan arınabiliriz.

Yorum yapın..