Kendimizi Ne Kadar Motive Ediyoruz?

Kendimizi Ne Kadar Motive Ediyoruz?

Motivasyonu en genel şekilde tanımlayacak olursak, bir şeyi gerçekleştirmek için gereken itici güçtür. İnsanların bir şeyi gerçekleştirmek için itici bir güce ihtiyacı vardır. Motivasyon sağlanmadığı zaman o istek zayıf kalır. Motivasyon için gereken iki önemli kavram vardır; inanmak ve güvenmek. Buradaki inanç başaracağına dair inançtır. Diğer kavramımız olan güvenmek ise özgüvendir. Kişinin bu özgüveni kendi içinde sağlaması gerekir.

Gerçekleştirmek istediğimiz şeyi sık sık düşünmek motivasyonun sağlanması için önemlidir. Uzun vadeli hedefler için motivasyon biraz zayıf kalabilir. Çünkü kişi zaman zaman bu motivasyonu kaybedebilir. Bu yüzden büyük hedefler için de öncelikle kısa hedefler koymak motivasyonu sürdürmek için etkilidir.

İçsel Etkenler-Dışsal Etkenler

Motivasyon yöntemlerini içsel etkenler ve dışsal etkenler olarak ayırabiliriz. İçsel etkenler; kişinin kendiyle alakalı olan etkenlerdir. Örneğin bireysel hedefler, psikolojik doyum, kendine güven, başarma arzusu, kişinin niyetleri bu içsel etkenler arasındadır. Dışsal etkenler ise kişinin çevresiyle ilgili olan etkenlerdir. Örneğin toplumun, ailenin beklentileri, ödül veya ceza, arkadaş ortamı gibi sebepler de dışsal etkenlerdir.

Burada anlatmaya çalıştığım şey herkesin motivasyon şeklinin farklı olduğudur. Örneğin ben kendimi motive ederken her zaman hedeflerime ve başarma arzuma odaklanırım. Hedeflerimi gerçekleştirdiğimi hayal etmek, başardığımı düşünmek benim için en büyük motivasyondur. Bu durum başkası için çok farklı olabilir. Mesela bazısı ailesinin beklentilerini düşününce motive olur, bazıları ödüller için, bazıları kendi psikolojik ihtiyaçlarını düşünerek motive olur. Bu seçenekleri artırmak mümkündür. İnsan çeşitlendikçe motivasyon sebepleri de çeşitlenecektir.

Motivasyonumuzu Artıralım!

Bazen yeterince motive olamayız ya da bu motivasyonu sürdüremeyiz. Gelin hep beraber motivasyonumuzu artırma yollarına bakalım.

  • Hedeflerinizi belirleyin ve netleştirin,
  • Gerçekleştirmek istediğiniz şeye odaklanın, zihninizde sürekli olarak onu düşünün,
  • Gerçekleştirmek istediğiniz şeyi gerçekleştirdiğiniz zaman elde edeceğiniz faydalara odaklanın,
  • Kendinize güvenin ve sürekli olarak ‘başarabilirim, bu güce sahibim’ diye düşünün,
  • Hedefinize ulaşınca hissedeceğiniz duyguları hayal edin,
  • Kitap okuyun, makale okuyun, video izleyin, (hedeflerinize dönük)
  • Küçük hedeflerle ilerleyin,
  • En önemlisi sakın ertelemeyin! Çünkü bir gün değil her gün istersen olur. Haydi başlayalım ne dersin?

Yorum yapın..