Kendimi Hiç Beğenmiyorum!

Kendimi Hiç Beğenmiyorum!

Çoğu insan tabi özellikle en başta kadınlar zaman zaman kendilerini beğenmezler. ‘Çok kilo almışım, saçım kötü görünüyor, bugün yüzüm solgun..’ gibi bir sürü söylenme söz konusu olur. Zaman zaman bedenimize takılabiliriz, o gün kendimizi beğenemeyebiliriz bu olağan bir durumdur. Ancak bu aşırıya kaçarsa vücut dismorfik bozukluğu diye adlandırılan somatoform bozukluklar kategorisindeki bu hastalık ortaya çıkabilir. Vücut dismorfik bozukluğuna ayrıntılarıyla bir bakalım.

Vücut Dismorfik Bozukluğu

Vücut dismorfik bozukluğu, kişinin vücudunda fiziksel bir kusuru olsun veya olmasın, kendi dış görünüşüyle ilgili aşırı derecede zihinsel bir uğraş göstermesidir. Burada kişi normal bir görünüşe sahiptir ancak kendini dikkat çekecek kadar çirkin veya bedenini eksik/kusurlu görür. Bu bir algılama bozukluğudur. Genel olarak kadınlarda görülmekle beraber amaç güzel olmak değil, bedene ait takıntıdır.

Bu hastalığa sahip kişiler saatlerce vücutlarının dış görünüşleriyle uğraşırlar. Çünkü genel olarak obsesiftirler (takıntılı). Vücut dismorfik bozukluğu yaşayan kişiler sürekli olarak beğenmedikleri bölgelerini aynalarda inceler veya öz çekim yaparak başkaları ile kıyaslarlar. Sürekli onaylanma ihtiyacı içindedirler, birilerine kusurları hakkında sorular sorarlar.

Vücut dismorfik bozukluğu yaşayan kişiler çirkin göründüklerine, kusurlu olduklarına çok inanırlar. Bu sebeple de inandıkları bu kusurları kapatmak için yoğun çaba harcarlar. Estetik, sıkça başvurulan yöntemler arasındadır buna ek olarak diyet, egzersiz, cilt rengi değiştirmeye çalışma gibi yöntemlere başvururlar. Aynı zamanda bu kişiler birçok kez estetik olabilirler ama yine de kendilerini beğenmezler.

Bu kişilerin bedenlerindeki kusur buldukları yer genel olarak yüz bölgesidir. Yara izleri, kırışıklık, şişlik, kırmızılık veya burun, kulak, diş, çene gibi organları normalden büyük ya da normalden küçük olarak görme eğilimindedirler. Vücutlarının kusuru olduğuna inandıkları için utanç duyarlar ve zamanla toplumdan uzaklaşabilir, eve kapanabilirler. Ayrıca hastalık, bazı zamanlarda intihara yol açabilecek kadar ciddi bir örüntüye ulaşır. Bu sebeple mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

Neden Böyle Düşünüyorlar?

Hastalık sahibi kişilerin yaşadığı bu durumun nedenlerine bakacak olursak,

  • Genetik, psikolojik ve sosyal sebepler,
  • Dış görünüş ile alakalı olan yeme bozuklukları veya obezite,
  • Kişinin kendi ile alakalı olarak hissettiği düşük benlik saygısı veya çocukluğa dair travma deneyimleri,
  • Televizyon reklamlarındaki ideal kadın-erkek görünümleri,
  • Vücudun herhangi bir organına karşı deneyimlenmiş alaycı yaklaşım öyküsü,
  • Kişilik örüntüleri, örneğin utangaçlık, içe dönüklük veya obsesyonel (takıntılı) düşünce tarzına sahip olma bu kişiler için hastalığın nedenleri arasında sayılabilir.

Yorum yapın..