Dyt. İrem Kılıç

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Karpuz'un Muhteşem Etkileri

Bugün sizlerle yaz aylarında bizi ferahlatan rengiyle ve tadıyla doyuran bir meyveden bahsetmek istiyorum. Karpuz...

Güçlü bir antioksidan, Likopen

Likopen yönünden oldukça zengin bu meyvemiz, Kanser savaşçısı domatesten iki kat kadar fazla Likopen içerir. Bu antioksidan vücudumuzda bulunan ve hücrelerimize zarar veren, yaşlanmaya sebep olan serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesinde rol alır.

Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kalp rahatsızlıklarında, kanserde (özellikle prostat kanserinde karşı koruyucu etkisi çalışmalarla kanıtlanmıştır.), ve diyabette koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Antioksidan içeriği sayesinde anti-aging etki gösterir. İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncı ve vücutta ki doğal sıvı dengesini düzenleme de rol alır.

Damar Genişletir, Hafızayı Güçlendirir, Ödem Attırır

Karpuz'da ki Potasyum, vücutta vazodilatör etki gösteren bir mineralir. Vazodilatör özellik nedir diye soruyorsanız şöyle açıklayayım; potasyum damar genişletici özellik gösterir. Bu sayede kan damarları üzerinde ki baskı azalır ve kardiyovasküler sistem rahatlar.

Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz hafızayı güçlendirici etki gösterirken LDL- kolesterolün düşmesinde de olumlu etki gösteriyor. C vit. , beta-karoten (A vit.), folat ve karotenoid yönünden zengin içeriğe sahiptir. İçerdiği A ve C vit. cildin güzelleşmesinde, kollajen üretiminde, hücre yenilenmesinde rol oynar.

Karotenoidler damarların sertleşmesi ve tıkanmasında engelleyici rol oynar, kan basıncı, kalp krizi, felç risklerini azaltır. Doğal diüretiktir. Ödemden şikayeti olan bireylerin kullanmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Kaslar, Böbrek Taşı, İltihap, Uyku

Karpuz'un içeriğinde bulunan aminoasitler vücutta oluşan iltihaplanmayı azaltıyor, bazı astım ve romatoid artrid semptomlarını azaltıcı etki gösteriyor.

Karpuz çekirdeklerinde ve içinde bulunan cucurbocitrin etkisiyle kan basıncını düşürmede, böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol alır, sodyum atımını hızlandırır, böbrek taşı oluşumunu engeller. Magnezyum içeriği sayesinde uyku kalitenizi arttırır.

Spor sonrası karpuz, karpuz suyu tüketimi kas sağlığı açısından önemli. İdmandan sonra tüketilen karpuz kaslarımızı güçlendirirken toparlanma sürecimizi hızlandırır.

Yüksek Şeker, Az Kalori

Karpuz içerdiği yüksek su oranına aldanıp kilo almam diye düşünmeyin porsiyonu aşmayın zira bu yüksek su oranının yanında yüksek bir şeker oranımızda var.

Bir porsiyon karpuz 200 gram, 60 kaloridir. Şeker oranı yüksek (yüksek glisemik indeks) demişken diyabetlilerin bu meyveyi tüketirken yanına süt\yoğurt\peynir\ayran gibi protein içeriği olan bir besin eklemesi gerekir. Kan şekerimizi dengelerken daha uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır.