Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Yeni bir kardeşin aileye katılması ile birlikte ebeveynlerin diğer çocuklarından beklentileri de artar. Ebeveynler kardeşlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin birbirleri destekleyen ve olumlu yönde seyir etmesini talep ederler. Bu tür beklentiler çocuklara aşırı sorumluluk yüklemesi nedeniyle baskı altında olan çocuklar başarısız olduklarında olumsuz tutum sergiledikleri algılanıp suçlanırlar. Bunun sonucunda çocuk anne/babasına karşı duyduğu kızgınlığını, öfkesini kardeşine yöneltir. Bazı çocuklar ise bu öfke, kızgınlığını hatta anne/babayı paylaşmama gibi duygularını dışa vurmak yerine içine atıp daha içe dönük olabilirler.

Ebeveynler sıklıkla kardeş kıskançlığından yakınmakta ve bu duruma bir çözüm bulamadığında ileri dönemlerde bu kıskançlık çocukların aileden uzaklaşmasına ya da aile bağlarında kopmaya sebep olabilmektedir. Peki, bu durumu çözümlemek için neler yapılabilir? Gelin beraber inceleyelim.

Anne/babanın davranışları bu konuda büyük önem taşır.

Anne ve baba, kardeş dünyaya geldiği zaman kardeş ile abisine/ablasına karşı sevgi ve ilgi dağılımına dikkat etmeli ikisine de eşit şekilde sevgi, ilgi göstermelidir. Fakat bu noktada dünyaya gelen bebeğin duygusal gelişimi açısından büyük önem taşıyan ilgiyi de azaltmaması gerekir. Ebeveynlerin küçük çocuğa karşı ilgiyi azaltmazken diğer çocuğu da ihmal etmemesi gerekir.

Ebeveynlerin iki kardeşi de ön planda tutması gerekir.

Ebeveynlerin kardeşler arasında kıyaslama yapmaması gerekir. İki kardeşinden başarılı olduğu yönleriyle ön planda tutulması gerekir. Örneğin; büyük çocuk akademi başarısı, doğru davranışı vs. gibi şeylerle ön plana çıkarken küçük kardeş tatlılığı ile ön planda tutulabilir.

Çocuğunuzun olumsuz duygu/düşüncelerini ifade etmesine izin verin.

Kıskançlığı yok etmek için zorlamak yerine çocuğunuzun bu konuya dair duygu, düşüncelerini sizinle paylaşmasını sağlayın. Böylece çocuğunuzun kıskançlıkla ilgili temel endişelerini daha kolay anlayabilirsiniz.

Bunlara rağmen halen buna bir çözüm bulamadığınızı, sorunların önüne geçilemez olduğuna dair düşünceleriniz mevcutsa muhakkak bir uzmandan yardım alın.

Yorum yapın..