Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Yaşanılan toplumdaki cinsellik konusuna dair tabular, mitler ve kadınlara cinselliğe karşı negatif yönlendirmeler kadının cinselliğe karşı pasifleştirmesine neden oluyor. Bu durumda kadınlar cinselliğe karşı tiksinti duyarak bilinçdışına cinsel ilişkiyi bir “saldırı” olarak yer edip cinsel ilişki esnasında çeşitli savunma mekanizmalarını devreye geçirir. Devreye geçen savunma mekanizmaları cinsel ilişki esnasında ortaya çıkıp cinsel işlev bozukluklarına yol açmakta. Genellikle evlilikten önce cinsel deneyim yaşanılmadığı için bu durum evlilikle beraber ortaya çıkıp durum kadınlar tarafından felaket olarak görülür. Doğru tedavi ile cinsel işlev bozukluklarında %100 oranında iyileşme sağlanabilir. Peki, kadınlarda görülen cinsel işlev bozuklukları nelerdir gelin beraber inceleyelim.

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Kadınlarda her cinsel etkinlikte ya da neredeyse her cinsel etkinlikte (yaklaşık % 75- 100’ünde) orgazmda belirgin gecikme, belirgin orgazm seyrekliği ya da yokluğu, orgazm duyumlarının çok düşük yoğunlukta olması ile karşımıza çıkar. İçten ya da dıştan gelen hiçbir cinsel simgeye (örn.  sözel, yazılı ya da görsel) karşı cinsel ilgi/uyarılmanın olmaması ya da çok az olması, her cinsel karşılaşmada ya da neredeyse her cinsel karşılaşmada (yaklaşık % 75-100’ünde), cinsel etkinlik sırasında, cinsel organlarda ya da cinsel organların dışında bir duyum olmaması ya da çok az olması söz konusu. Temelinde fiziksel veya tıbbi herhangi bir problem bulunmamakla beraber psikolojik bir bozukluk olarak ele alınır.

Vajinismus

Vajina; kılıf ve ismus; eylem kelimelerinin birleşmesiyle oluşan vajinismus, korkunun veya ağrının eşlik ettiği cinsel birleşmeyi engelleyen ya da oldukça ağrılı bozukluk olarak karşımıza çıkar. Yani vajinaya girme eyleminin gerçekleşeceği beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da girilmesinden ötürü,  pelviste ağrı duymayla ilgili olarak belirgin bir korku ya da kaygı duyma durumudur. Vajinaya girme girişimi sırasında pelvis tabanı kaslarını çok germesi ya da sıkmasıyla ortaya çıkar.

Yorum yapın..