Burçak Yıldız

İçerik Editörü

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolları enfeksiyonu tıbbi olarak idrar yollarında oluşan iltihabi durumlara verilen genel isimdir. İdrar vücuttan böbrekler yolu ile dış ortama taşınır. Çoğunlukla alt idrar yolları olarak tanımlanan kısımlarda iltihaplanma oluşur. Mesane alt idrar yollarının içinde değerlendirilir. Mesane bölgesinde oluşan iltihaplanma sistit şeklinde isimlendirilmektedir.

İdrar Yollarında İltihap Oluşmasının Nedeni Nedir?

Çoğunlukla iltihaplanmanın nedeni bakterilerdir. Esheria coli olarak bilinen bakteriler kişinin dışkısından bulaşır. Ayrıca gnokok ve klamidya olarak adlandırılan bakteriler de ender olarak enfeksiyona yol açarlar. Bu iki bakteri türü cinsel yollar ile bulaşabilmektedir. Bazı durumlarda virüsler ya da mantarlar da enfeksiyon etkeni olabilirler.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonun en fazla görülebilen belirtileri idrara çıkarken yanma olması ya da idrara sıkça çıkmaktır. Bunların haricinde hiçbir belirti vermeyebilir de. Diğer bazı belirtileri şunlardır;

  1. İdrarı tutmada güçlük yaşama
  2. İdrarda kan görülmesi
  3. Karnın alt bölgesinde ağrı oluşması

İdrar Yolları Enfeksiyonu Tedavisi

Alt idrar yolları olarak tanımlanan bölümlerde oluşan iltihaplanmalar kolaylıkla tedavi edilirler. Bu bölgedeki iltihaplanmalar zamanında müdahale edilmesi durumunda iyileşme süresi hızlı olabilmektedir. Ancak böbrek tutulumu denilen sorunlar ile birlikte gelişen iltihaplanmalar erken teşhis ile tedavi olmaz ise kalıcı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle idrar yaparken yanma hissi oluşuyorsa, idrarda kan görülüyorsa, idrar kesik kesik olarak yapılıyorsa ya da şiddetli karın ağrısı varsa mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz.

İdrar Yolları Enfeksiyonu İçin Evde Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri

Limon suyu: İdrar miktarını arttıran bitkiler bu soruna iyi gelirler. Limon da idrarın miktarını arttırır ve sonuçta iltihabın hızlıca çözülmesini sağlar. Limonun suyunu içmenin enfeksiyonu iyileştirme etkisi bulunduğu söylenir.

Maydanoz: Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardır. Bunun için üzerine limon sıkılmış çiğ maydanozun enfeksiyonu iyileştirme etkisi bulunur.

Kızılcık suyu: Asidik olma özelliği olan kızılcık suyu düzenli bir biçimde tüketilirse enfeksiyona neden olan bakterileri temizleyici etki gösterir.

Karnabahar kürü: Bunun için karnabaharı içinde kaynattığınız suyu günde 3 öğün tüketmeniz gereklidir. Karnabahar suyunun vücuttan mikropları atarak temizleme özelliği bulunur.

Soğan suyu kürü: Doğal bir antibiyotik olarak nitelenen soğanın çok fazla faydası bulunur. Antioksidan etkisinden dolayı vücuda girmek isteyen bakterileri etkisiz hale getirir. İltihapların iyileşmesini sağlayan sülfür soğanda bolca bulunur. Günde 2 bardak soğan suyu içmeniz önerilir. Her gün taze olarak hazırlayacağınız soğan suyunu tüketmeniz faydalarından yararlanmanızı sağlar.

Elma sirkesi kürü: Birçok vitamin içeren elma sirkesi İdrar yolları enfeksiyonu için çok faydalıdır. Mikropların tüm vücuda yayılmasını önleme gibi bir etkisi vardır. Bir bardak su içine 1-2 kaşık elma suyu ekleyerek tüketiniz. Bu sayede enfeksiyona neden olan bakterileri ve diğer zararlıları yok edebilirsiniz.

Karbonat kürü: İdrardaki asit baz dengesini sağladığı için idrarda yanma hissi karbonatlı su ile giderilebilir. Bir litre kadar suyun içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyiniz ve karbonat tam olarak suda çözününce suyu içebilirsiniz. Karbonatlı su idrar yollarındaki iltihapları temizler ve etkilerini yok eder.