Hiçbir Şeyden Tatmin Olmuyorum!

Hiçbir Şeyden Tatmin Olmuyorum!

Teknolojinin bu kadar geliştiği ve pandeminin devam ettiği bu süreçte çoğu kişinin ağzından: "Hiç mutlu değilim, hiçbir şeyden tatmin olmuyorum!" gibi cümleleri çoğumuz işitiyoruz. Gelişen teknoloji ile anında her şeye kolayca ulaşılabilen bu çağda sorunun "istenilen her şeye ulaşabilmek" olmadığını hepimiz görebiliyoruz. Kişiler istedikleri sporu, aktiviteyi yapabilse, istediği giyime/kitaba/eşyaya sahip olsa da bütün bunlar onların tatmin olmasına yetmiyor. Peki sizce, insanlar neden hiç tatmin olmazlar?

İnsanlar sürekli yapılan değişimlerle mutlu olacaklarını düşünüp sürekli mutluluğu arama peşindedirler. Hiçbir zaman elindeki değil de elinde olmayan her şey insanlara daha cazip gelir. Bir ilişkiden başka bir ilişkiye, bir işten bir başka işe bu döngüye kapılıyorlar. Bazıları ise tamamen döngüden uzak kalıp hayatın sakin, durgun sularını seçip hiçbir riske girmeden orada bir hayat sürerek mutluluğu bulacağına inanmakta. Fakat "tatmin" tamamen bunlardan uzak bir kavram. Tatmin, birey ancak kendisini kıyaslamadan veya kınamadan, değişmeye karşı bir arzu duymayıp bireyin olduğu gibi göründüğünde gerçekleşir. Ancak bu tanım, gördüğünüzü hemen kabullenip yatmalısınız anlamına da gelmiyor. Birey zihnini eğitip; yargılamayı, kıyaslamayı, değerlendirmeyi bırakabildiğinde, değiştirmek istemeden, olanı görebildiğinde asıl "tatmin" gerçekleşecektir.

Bu konuya dair meraklar ettiklerinizi Peter Lauster'in, "Özgürlük ve Sevgi" kitabının gidereceğini bununla birlikte ruhunuza ve size iyi geleceğini düşünüyorum. Umarım kitaba bir şans verirsiniz, keyifli okumalar dilerim.

Yorum yapın..