Hayır Diyebilmek

Hayır Diyebilmek

Zaman zaman etrafımızdaki insanları kırmamak adına “hayır” demeyi istemiyoruz. Sonucunda da istemediğimiz durumlarda bulunabiliyoruz. Oysa biraz çaba ve farkındalık ile bu sorunun üstesinden gelmemiz mümkün. Nasıl olduğuna gelin beraber bakalım.

Nasıl Hayır Diyebilirim?

Öncelikle işe ufak bir listeleme yöntemiyle başlayalım. Şu an hayır diyemediğiniz için aslında sizin olmayan işi yapmakta olduğunuz ve hayır demek istediğiniz ama bir türlü dilinizin varmadığı işleri listeleyelim. Sadece iş hayatı olarak değil özel hayatımızda da üzerimize aldığımız ama aslında yapmaktan hoşlanmadığımız birçok şey olabilir. Bu işlerin listesini çıkarmak bizi mevcut durum konusunda aydınlatacaktır ve "hayır" diyememe sorunumuz ile ilgili bizlere çok daha net bir resim çizecektir.

Hayır Diyebilmek Kadar Neye Hayır Dediğimizde Çok Önemli

Listelediğimiz işler ve durumlar her neyse, gerçekten istemediğiniz şeyler olup olmadığını etraflıca değerlendirmeliyiz. Bu işi neden biz değil de bir başkasının yapması gerektiği konusunda önce kendimizi ikna etmelisiniz. Geçerli sebeplerimiz neler, bu işi yaptığımızda kendimizi nasıl hissediyoruz anlamaya ve analiz etmeye çalışmalıyız.

Tabii ki ilişki yönetimi açısından baktığımızda gelen her talebi olumsuz yanıt ile çevirmek çok da doğru bir davranış olmayacaktır. Özellikle iş hayatımızda orada bulunan çalışma arkadaşlarına hiç destek olmayan ve iş tanımı konusunda esneklik göstermeyen çalışanların iş ortamında çok tercih edildiği ve sevildiği söylenemez. Ama bu onay görmek, takdir edilmek ve sevilmek adına her şeye evet dememiz gerektiğini göstermez. Bu sebep ile gerçekten hayır dememiz gereken şeyleri doğru tespit etmemiz gerekli.

Hayır Demeyi Deneyelim

Öncelikle küçük detaylardan başlayarak bundan sonra yapmayı kabul etmeyeceğimiz durumlar için neden hayır dememiz gerektiğini ve bunu nasıl yapacağımızı planlayarak işe başlayalım ve ilk hayır deneyimimizi kendimizi biraz zorlayarak da olsa yapalım. Küçük isteklere hayır demek başlangıçta bize çok daha kolay gelecek ve kendimizi hayır derken çok daha rahat hissetmeye başlayacağız.

Deneme Başarılı Artık Hayır Diyebiliyoruz

Hayır dediğimizde nasıl da kendimizi rahat hissetmeye başladık. Meğer tek yapmamız gereken ufak bir liste ve kendimizi zorlamakmış. Hayır diyerek aslında doğru bulmadığımız şeyleri yapmadığımız için kendimize olan saygımızda korunacaktır.

Bir ufak cümleyle gerektiği yerde hayır diyebilmenin güzelliğini de söylemekte fayda var. “Doğal olan her şey güzeldir, sahte olan ne varsa bize zarar verir. Sahte olay, sahte duygu, sahte onay…”

Yorum yapın..