Hayatı Dengede Tutabilmek

Hayatı Dengede Tutabilmek

Gündelik hayatta çoğu zaman rutinimize uymakta zorluk çekiyoruz. İş, sorumluluklar, aile ve en önemlisi kendimize zaman ayırmak çoğu zaman pek mümkün olmuyor. Koşuşturmalı günlerde bile çoğu şeye yetişemiyoruz. Peki, bu durumu nasıl dengede tutabilir, bununla nasıl başa çıkabiliriz? Gelin beraber öğrenelim.

Günlük hayatta enerjimizi aldığımız dört alan bulunur. Her birey yaşamını beden, başarı, ilişki ve gelecek/maneviyat olmak üzere dört boyutta yaşar. Bu dört boyut, bireylerin kendilerini ve çevrelerini nasıl algıladıklarının, gerçekliği ne şekilde ele aldıklarının ipuçları bireyin bu dört boyutun her birine ne kadar yatırım yaptığında yatar. Bu dört boyut “denge ilkesi” olarak ele alınır. Denge ilkesi gereği, bireyler yaşadıkları problemleri çözebilmesi için beden, başarı, ilişki ve gelecek/maneviyat boyutlarını dengeli bir şekilde kullanması gerekir. Bireylerin tam olarak sağlıklı ve üretken olmaları bu dört temel yaşam boyutuna verecekleri önem, harcayacakları zaman ve enerjide dengeyi sağlayabildiklerinde mümkün olur.

Günlük Hayatta Denge İlkesini Uygulamak

Günlük hayatta yanınızda bulunduracağınız bir kâğıt-kalem veya not edebileceğiniz bir defteriniz olmalı. Bir gününüzün nasıl geçtiğini, gün içerisinde neler yaptığınızı düşünün. Ardından elinizdeki kâğıda/not defterine, BEDEN, BAŞARI, İLİŞKİ, GELECEK/FANTEZİ yazarak dört sütunlu bir tablo oluşturmanız ve düşündüğünüz (gün içerisinde neler yaptığınızın) örneğin; yemek yaptım, yedim gibi eylemlerinizin hangi başarı alanına denk olduğunu hangi alana yatırım olduğunu yerleştirmeniz gerekiyor.(Örneğin; yemek yaptım, yedim- BEDEN, işlerimi tamamladım/evi temizledim- BAŞARI) Bu düzenleme bittikten sonra her bir sütunun %25’lik değerde olduğunu ve günlük yaptığınız etkinliklerin yüzde kaçlık değerde olduğunu hesaplamanız gerekiyor.

Bu etkinliği günlük hayatınıza yerleştirerek hayatınızda dengeyi sağlamak adına büyük bir kolaylık sağladığını göreceksiniz. Hangi alanda ne kadar yatırım yaptığınızı, hangi alana yatırım yapmadığınızı görüp hayatınızdaki dengeyi sağlamak adına o alana yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

Yorum yapın..