Hamilelik Psikolojiyi Nasıl Etkiler?

Hamilelik Psikolojiyi Nasıl Etkiler?

Kadınlarda fiziksel, duygusal ve psikolojik anlamda birçok değişikliğe yol açan hamilelik; atlatılması güç zorluklar barındırmasına rağmen en güzel süreçlerden biridir diyebiliriz. Genel anlamda fiziksel yönden etkiden söz edilse de vücutta meydana gelen birtakım hormonal değişiklikler anne adayının psikolojisine etki eder.

Psikolojik etkilerin verdiği olumsuz ruh hallerini kolay şekilde atlatabilmek için baba adayının desteği çok önemlidir. Bunun yanı sıra diğer aile bireylerinin yani çevrenin anne adayına destek olması, ona hoşgörüyle yaklaşması, anne adayına kendini daha iyi hissettirir ve bu süreci daha olumlu geçirmesine katkı sağlar.

Anne adayının psikolojik süreçleri dönemsel farklılık gösterir. Bu dönemleri 1-3 ay, 3-6 ay ve 6-9 ay şeklinde incelemek mümkündür.

İlk 3 Ay

İlk 3 ayda hamilelik henüz yeni olduğu için anne adayının kafasında ‘Nasıl bir anne olacağım, bu süreci nasıl atlatacağım, çocuğuma yetebilecek miyim, onu iyi yetiştirebilecek miyim?’ şeklinde soruların sık sık belirdiğini söyleyebiliriz. Bu dönemde bebeği düşürme riski olduğundan dolayı korku ve stres duyguları da anne adayını etkiler. Aynı zamanda bu dönemde yaşanan bulantı, kusma, yorgunluk, halsizlik hisleri anne adayının duygularında iniş çıkışlara neden olur.

3-6. Ay

3. aydan sonra 6. aya kadar olan süreçte düşük riski büyük oranda ortadan kalktığından anne adayı daha sakin bir sürece geçer. Hamileliğe büyük oranda uyum sağlamış ve duruma alışmıştır. Öte yandan bebeğin varlığını hissedip kalp atışlarını duyduğundan annelik duygusunu artık tam anlamıyla hissetmeye başlamıştır diyebiliriz.

6-9. Ay

6. ve 9. ayı kapsayan son dönemde stres ve kaygı tekrar gün yüzüne çıkar. Çünkü anne adayını yeni bir hayat bekler ve anne adayı bu hayata kendini hazırlamaya çalışır. Bununla beraber kendini gösteren fiziksel değişimler anne adayında olumsuzluklara yol açar.

Kendini beğenmeme, yetersiz görme gibi düşüncelere kapılır. Kaygı yeniden baş gösterir. Yaşadığı bu süreci eşi, çevresi veya bir kadın doğum uzmanından yardım alarak atlatabilir.

Ne Yapılmalı?

Bütün bunlar gösteriyor ki hamilelik psikolojik açıdan zorlu bir süreçtir. Hamilelik sürecinde yeni bir hayata geçme, yeni sorumluluklar alma, kendini hazır hissetme gibi durumlar anne adayında stres ve sıkıntıya yol açar. Karnında taşıdığı bir bebek ve onu koruma adına gösterdiği fiziksel mücadelenin yanında psikolojik olarak da çöküşler yaşar.

Bu dönemin en başlıca ihtiyacı destektir. Anne adayının yaşadığı psikolojik durumlar karşısında eşi ona destek olmalı ve rahatlatma adına çaba göstermelidir. İlgisini, sevgisini daha fazla göstermeli ve anne adayına daha fazla zaman ayırmalıdır.

Baba adayı için de stres yaratabilecek olan bu süreçte duyguların paylaşılması ikisi adına rahatlatıcı olacaktır. Bebeğin odasını beraber hazırlamak, kıyafetlerini beraber seçmek yine her ikisi için güzel bir eylem olacaktır. Unutmayalım ki bu süreci sağlıklı atlatmak için önce anne adayının kendi motivasyonu sonra da eş ve çevre desteği çok önemlidir !

Yorum yapın..