Burçak Yıldız

Halka İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı

Sağlık Güneşlenmek Nasıl Yapılır?

Hepimizin beklediği yaz sezonu çok yakında açılıyor. Tadına doyamadığımız sıcak kumlardan, serin sulara kendimizi bırakmadan önce, değinmemiz gereken birkaç nokta var. Denize girerken veya kumsalda güneşlenirken, sağlığınıza dikkat ediyor musunuz? Dilerseniz sağlıklı bronzlaşmanın sırlarını, güneşin vücudumuza faydalarını ve en doğal yöntemlere bir göz gezdirelim.

Güneşin vücuda yararları nelerdir?

Güneş ışığı, vücudumuzdaki D vitamini oranını arttırmakla birlikte, cildimizin bronzlaşarak güneş ışınlarından korunmasını sağlar. D vitamini, kalsiyum ve fosfor emilimini arttıran bağırsak hücrelerinde birikir. Kalsiyum, kemiklerimiz için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle özellikle çocukları sık sık güneşe çıkarmak kemik yapılarının daha düzgün şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Yetişkin bireylerde ise, kemik yapısının sağlamlığını korumak ve D vitamini emilimini arttırmak için mümkün olduğu kadar düzenli ve uygun şekillerde güneş banyosu yapılmalıdır. Çocukluk döneminde yeterli seviyede güneş tedavisi görmeyen insanların büyük bir kısmında, Raşitizm hastalığı görülmektedir. Bu durum çeşitli iskelet deformelerine yol açmaktadır. (Çarpık bacak vb.)

Peki ya nasıl sağlıklı güneşlenilir?

Her ne kadar güneşin yararları saymakla bitmese de, zararlı UV ışınlarından korunmanız gerekmektedir. Güneşin en yoğun olduğu saatler; sabah 11:00 ve akşam 15:00 arasıdır. Bu saatler arasında, direkt olarak güneşe maruz kalınacak aktivitelerden kaçınmalı veya en az SPF 50 koruma faktörü olan kremler kullanmalısınız. Bu saatler dışında SPF 30 faktörlü koruyucuları kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur.

Güneşte kalma sürenizi, molalara bölmeniz, en sağlıklı yöntemdir. İlk seferde 15 dakika, ikinci seferde 25 dakika ve 45 dakika gibi bölümlerere ayırarak güneşlenmeniz, zararlı uv ışınlarından kaçmanıza olanak sağlayacaktır. Üst sınırı 1 saatten fazla olmamalı ve 1 saat güneşlendiyseniz, 10-15 dakika ara vermelisiniz.

Güneşten yayılan ultraviyole ışınlar insan sağlığında meydana gelecek cilt kanseri, deri lekeleri, cilt kırışıkları gibi bir çok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Nasıl sağlıklı bronzlaşılır?

Hızlı bronzlaşmak için kakao yağı sürmek, havuç ekstresi kullanmak oldukça yanlış bir tutumdur. Bunlar sizi cildinizi hazırlamadan hızlı ve sağlıksız bir şekilde bronzlaştıracaktır.
Çünkü güneşin zararlı ışınlarının emilimini artırır. Bu yüzden yanıklar ve çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. En etkili ve sağlıklı çözüm, yine güneş kremidir. Aynı taktiği kullanarak ilk seferde 50 faktör, ardından 30, 25 ve 15 faktör gibi günden güne azaltarak ilerlemeniz en sağlıklı bronzlaşma yöntemi olacaktır.

Çoğumuz güneş kremi 50 faktör olduğunda bronzlaşamayacağımızı düşünürüz. Ancak yüksek
faktörlü kremler bronzlaşmayı değil, yanmamızı önler. Çünkü vücudunuz, güneşle tepkimeye yaklaşık 48 saat sonra girer ve koyulaşmaya başlar. Bu nedenle bronzlaşamadığınızı düşünüp,
farklı içerikler kullanmanıza gerek yoktur.