Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Yaşamın bir döneminde her üç kişiden en az biri cinsel işlev bozukluğu yaşamakta ve bu duruma ilişkin çözüm bulmak yerine utanç duygusuna kapılarak ilişkilerinde problem yaşıyor. Genelde kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülse de erkeklerde de cinsel işlev bozukluğu yaşanmakta ve çeşitli problemlere neden olabilmekte.  Yaşadığımız toplumdaki kültürel değerlerin cinsel işlevler konusunda önemli bir yeri olması, cinselliğin sadece erkeklere özgü olduğu düşünceleri, erkeklerin cinsellikten zevk almaya, doyuma ulaşma hakkı olduğu gibi kalıplaşmış düşüncelere olan inanç; erkeklerde erken boşalma, erektil işlev bozukluğu (sertleşme zorluğu) gibi cinsel işlev bozuklukları yaşamalarına sebep oluyor. Herhangi bir cinsel işlev bozukluğunun farkına varıldığında yapılması gereken en doğru şey bir uzmana başvurmak olmakla beraber erkelerde görülen cinsel işlev bozukluklarının neler olduğuna ve neden ortaya çıkış nedenlerini gelin hep beraber daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Erken boşalma

Eşli cinsel etkinlik sırasında, sürekli ya da yineleyici olarak, vajinaya girdikten sonra yaklaşık bir dakika içinde ve kişinin isteğinden önce boşalma örüntüsüdür. Temelinde madde/ilaç kullanımına bağlı olmaksızın ve fiziksel veya tıbbi herhangi bir problem bulunmamasıyla psikolojik bir bozukluk olarak ele alınır.

Erektil İşlev Bozukluğu (Sertleşme Zorluğu)

Cinsel ilişki başında ya da sırasında sertleşmeyi ilişki sonuna kadar koruyamama ya da yeterli sertleşmeyi sağlayamama durumu. En önemli nokta problemin bir ya da birkaç kez ile sınırlı olmaması, sorunun uzun süreli ya da tekrarlayıcı olması gerekir.

Konuya dair yaygın mitler sebebiyle bireyler bir kez dahi ereksiyon sağlayamadıklarında doktor doktor gezerek, paniğe kapılırlar. Günümüzde, bu problemin nedenleri; psikolojik nedenler, fiziksel nedenler, hem ruhsal hem fiziksel nedenler ve nedeni bilinmeyen faktörler olarak görülmekte. Böyle bir problemde hastaya erkeklik hormonu olan testesronun cinselliği yönlendirmesi nedeniyle ilk olarak hormon testleri uygulanır. Eğer hormon testleri düşükse hastanın tedaviyle cinsel işlevselliği artırılabilir. Fakat test sonucu normal ise bu problemin altında birtakım psikolojik sebepler olabilir. Bireyin çocukluktaki deneyimleri, cinsellikten tiksinme gibi nedenler erektil işlev bozukluğuna neden olabilir.

Yorum yapın..