Burçak Yıldız

Halka İlişkiler Tanıtım Uzmanı

Elveda Şehir Stresi, Merhaba Kamp

Şehrin karmaşası çoğu zaman zaten stresli olan hayatımızı daha da zorlaştırır. Üstelik her geçen gün yapılan araştırmalar stresin sağlığımıza yıkıcı etkilerini daha da gözler önüne seriyorken, bu stresten kurtulmanın hiçbir yolu yok mudur? Bu gün stres seviyenizi düşürecek harika bir deneyim hakkında konuşacağız : Doğanın kucağına kamp açmak…

Gelin, hem şehrin karmaşasından birazcık uzaklaşmak hem de stres seviyenizi azaltmanın en etkili yollarından biri olan kampın diğer bir sürü faydasına da beraber göz atalım.

Doğal bir meditasyon sağlar, stres seviyenizi düşürür.
Teknolojinin gelişmesiyle dört bir yanımız telefonla, bilgisayar, tablet vs. derken ekranlarla kaplanmaya başlandı. Bu ekranlar en büyük zararlarını ışınlarıyla gözlerimize değil aslında yaydıkları dalgalarla beynimize veriyorlar.

Bu dalgalar beynimizi gereğinden fazla yorduğu ve zarar verdiği için günlük hayatımızda daha gergin ve tahammülsüz olmaya başlarız. Kamp yapmak ise kafanızı rahatlatmak ve bu ekranlardan uzaklaşmak için size iyi bir fırsat sunar.

Gözleriniz ekranların yalancı renkleri yerine doğanın gerçek renklerine bakma fırsatı yakalar. Yeşil ve mavinin rahatlatıcı renkler olduğunu hepimiz biliyoruz neden bunu doğal bir şekilde seyretmeyelim ki?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Yaşadığımız hayat bizi git gide tembelliğe ve konforlu alanlarımıza alıştırır. Bu yüzden gerçekleşen minik hava değişiklikleri bile savunmasız vücudumuzu hemen hasta edebilmektedir.

Ancak doğa size daha güçlü bir metabolizma imkanı sağlar. Gürültüsüz bir ortam, doğal beslenme imkanları, toprak, su ve bitkilerle haşır neşir olmak…

Düşününce bile insanın ömrü uzuyor. Ortalama yaşam süresinin köy, kasaba gibi doğal ortamlarda daha uzun olmasının sebebi de hiç şüphesiz ki bu olmalıdır.

Biyolojik saatinizi sıfırlar.
Kamp yapmak size hem fizyolojik olarak hem de biyolojik olarak tazelenme imkanı verir. Bu tazelenmeden de en büyük faydayı görecek olan kısım hiç kuşkusuz biyolojik saatinizdir.

Rutinlerinize göre uyum sağlayan biyolojik saatiniz sonucu acıkmanız, uyumanız hatta tuvalete gittiğiniz zamanlar bile etkilenir. Oluşturulan bu rutinleri böyle anlarla sıfırlamak ise hem yanlışlıkları gidermek için hem de bu sistemlerin daha sağlıklı çalışması için en etkili yöntemlerden biridir.

Daha kaliteli bir uyku deneyimi sağlar.
Uyku anında salgılanan melatonin hormonu herhangi bir ışık kaynağı esnasında daha az salgılanmaya başlar. Şehirdeki ışık kaynakları sayesinde düşen melatonin seviyesi birçok rahatsızlığa sebep olduğu gibi uyku kalitesinde de ciddi bir bozulmaya neden olur.

Kamptaki uyku deneyiminin en güzel yanı ise gündüz temiz havadan faydalanmış ve yorulmuş vücudunuzu kapkaranlık gecenin kollarına bırakabilir ve bolca melatonin hormonu salgılayabilirsiniz.

Kendinize güveniniz artar.
Kamp yaparken kendi başınızın çaresine bakmayı da öğrenirsiniz. Kamp ateşi yakarken, yemek pişirirken hayatta kalma becerileriniz her geçen gün daha da artar.

Üstelik alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz için karar vermeniz gereken birçok nokta ortaya çıkar. Özgürleşen zihniniz ise daha yaratıcı düşünceler yaratabilir. Bunlar gibi nice faydaları sayesinde kamp yapmak günlük hayatınızda kendinize daha çok güvenmenizi sağlar.

Hayal gücünüzü geliştirmek, doğayı daha yakından tanımak ve kendinize vakit ayırmak… Kamp yapmanın saymakla bitmeyecek nice faydalarından yararlanabilmek için siz de en yakın tatilinizde kamp yapmaya çalışın. Ve hem doğaya hem de sağlığınıza geri dönün.