Burçak Yıldız

İçerik Editörü

Egzama Nedir, Nasıl Geçer?

Egzama, cildin kurumasına neden olan kaşıntı ve deride kabarcıkların oluşmasıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Egzama nedir konusunda bu kısa açıklamadan sonra bu hastalığın çeşitli yönlerine değinmek gerekir. Egzama genel olarak ellerde, ayaklarda ve bacaklarda oluşabilir. Cildin gerginleşmesi sonucunda deride çatlamalar ve kızarıklıklar oluşabilir.

Egzama Neden Oluşur ve Bulaşıcı mıdır?

Egzama alerji ya da stres nedeniyle oluşabilir. Kesin olarak bu sağlık sorununa neyin yol açtığı bilinmiyor. Egzamanın en önemli belirtileri derideki kızarıklık ve kabarcıklar oluşmasıdır. Egzama hastalığı kötü bir görüntüye neden olsa da tehlikesi bulunmaz ve bulaşmaz. Basit yöntemlerle tedavisi mümkündür.

Egzama Türleri Nelerdir?

Egzama nedir ve egzamanın nasıl bir hastalık olduğu ile ilgili bilgilendirmelerden sonra bu sağlık probleminin çeşitleri hakkında bilginiz olması yararlı olacaktır.

Atopik egzama: Kişinin bebeklik dönemindeki çevresel faktörlerin etkisi ve bu hastalığa yatkın bir yapısının olması nedeniyle görülür. Bebek egzaması olarak adlandırılır. Çünkü kişinin yaşının ilerlemesiyle tamamen yok olabilir. Tekrar tekrar görülebilir, deride pullanma, kızarma ve kaşıntıya neden olur.

Seboreik dermetit: Tam olarak neden oluştuğu bilinmemekte. Kronikleşebilir. Cildin yağlı kısımları olarak nitelenen saçlı deride, kulaklarda, kaşlarda, yanaklarda, sakallarda ve göğüsün orta kısmında oluşabilir. Bağışıklık sisteminin baskılanması, alkol ve stres bu egzamayı tetikler.

Asteototik egzama: Yaşlılarda görülen egzama çeşididir. Sıkça banyo yapılması, atopik sebepler ya da derinin üzerindeki yağ tabakasının incelmesi sonucu oluşur. Genelde kollar, bacaklar ve gövde kısmında görülür.

Kontakt egzama: Cildin korunmasını sağlayıcı yağları önleyen maddelerin neden olduğu türdür. Egzama nedir öğrendikten sonra bu ayrıntıların bilinmesi yararlıdır.

Numuler egzama: Enfeksiyon tetiklemesi ile oluşur. Geçici olan dövmeler, temizlik ürünleri, ojeler, saç boyası ve ayak spreylerinin kullanımına bağlı olarak oluşur.

Gravitasyonel egzama: Ayaküstü çalışanlarda görülür. Bacaklarda oluşan varisler bu bölgede kan toplanmasına yol açar. Toplanan kan deride hasara neden olabilir. Sonuçta sertleşen deride egzama görülür.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. En iyi tedavi yolu hastalıktan korunmak için doktorun uyarılarını dikkate almaktır.

Evde Egzama Tedavisi Önerileri

Öncelikle alerjik reaksiyonlar oluşmaması için mutlaka bir doktora danışın. Doğal olsalar bile kullanmadan önce bunu yapmanız önerilir.

Yulaf tozu: Egzamanın neden olduğu kaşıntıyı ve acıyı azaltabilmek için ılık su ile doldurduğunuz küvete 2 bardak kadar yulaf tozu dökün ve 20 dakika kadar bu suda kalın ve çıkınca durulanıp kendinizi kurutun.

Aloe vera jeli: Cilt hastalıkları için çok yararlıdır. Bitkiden çıkan jeli egzama olan yere sürünüz. Jelin kurumasını bekleyin ve kuruyunca su ile yıkayın. Haftada 2 kez bu uygulamayı yapın. https://grenfo.com/aleo-vera-faydalari-nelerdir/

Beyaz dut kurusu: 1 avuç kadar kuru dutu 5 dakika suda kaynatın. Ilık duruma gelince egzama olan el ya da ayağınızı bu suda 10 dk.tutun. Bu kür cildinizdeki yanma ve kaşıntıyı azaltarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Salatalık kürü: Dilimlediğiniz bir salatalığı buz dolu bir kabın içinde 1 saat kadar bekletin. Sonrasında suyu süzerek egzamanın olduğu yerlere sürün.

Papatya: Egzamanın neden olduğu kızarıklık ve kaşıntıları azaltmak için 1 çorba kaşığı papatyayı bir bardak kadar suda kaynatın. 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin ardından suyu süzün. Süzdüğünüz suya temiz bir bez parçası batırarak egzamalı kısımlara bu suyu uygulayın. Uygulama rahatlatacaktır.

Egzama nedir konusunda bilgilendirici açıklamalardan sonra artık bu sağlık sorununa daha bilinçli yaklaşabilirsiniz.