Duygusal Açlık Yaşıyor Olabilirsin!

Duygusal Açlık Yaşıyor Olabilirsin!

Bazı zamanlar aklınızda sadece yeme içme düşüncesi dolaşır. Hiç aklınızda yokken bir anda ‘bir çikolata olsa da yesem, bir bisküvi olsaydı keşke.’ gibi şeyler düşünebilirsiniz. Belli bir süre sonra ise bunun sürekli tekrar ettiğini fark eder ve bu durumdan rahatsız olabilirsiniz. Çünkü bu durum dış görünüşünüze etki etmiş ve kilo almış olabilirsiniz. Sonrasında düşüncelerin devam ediyor oluşu ise kilo vermenize engel bir durum oluşturur.

Pekiiiii sen bu durumda ne yaşıyorsun? Fizyolojik açlık mı yoksa duygusal açlık mı? ‘Duygusal açlık diye bir şey mi olur acıkıyorum ve yiyorum’ gibi bir düşünceye sahipseniz bir daha düşünün derim. Çünkü fiziksel açlıkla bir nevi başa çıkabilirsiniz. Peki duygusal açlıkla? Gelin, duygusal açlığa beraber bakalım!

Duygusal Açlık-Fiziksel Açlık Ayrımına Dikkat!

Duygusal açlık aniden gelir.

Hiç akılda yokken bir anda bir şeyler yemek istersiniz. Olmayan yeme isteğiniz bir anda nirvanaya ulaşır ve mutlaka bir şeyler yemek istersiniz. Fiziksel açlık ise kademeli şekilde ilerler. Açlığı yavaş yavaş hissedersiniz. Mideniz guruldar, beyniniz acıktığınızı söyleyebilir. Aniden gelmez, sizi uyarır ve açlık hissini yavaşça hissedersiniz.

Duygusal açlıkta belli bir yiyeceğe takıntı söz konusudur.

Örneğin bir çikolata yemek istediyseniz bu çikolatanın adını, markasını dahi seçersiniz. Yeme isteğiniz ona odaklıdır ve sadece çikolata yemek sizin duygusal açlığınıza çözüm olmayacaktır. Fiziksel açlıkta ise canınız bir şey çekebilir bu oldukça normaldir. Ancak canınızın çektiği şeye erişememek fiziksel açlığınızı ortadan kaldırmanıza bir engel oluşturmaz. Onun yerine başka yemek tercihi yapar ve fiziksel açlığa çözüm bulabilirsiniz.

Duygusal açlıkta istek boyundan yukarıdadır.

Duygusal açlık boyun bölgesinden yukarıda hissedilir. Ağızda o istenilen şeyin tadı hissedilir veya o istenilen zihinde canlandırılır. Fiziksel açlıkta hissedilen ise boyundan aşağı doğru işler. Genel olarak midede hissedilir. Bu gerçek açlık hissidir.

Duygusal açlık kişide bir aciliyet ihtiyacı uyandırır.

Yani duygusal açlık hissedildiği an o istenilen şey mutlaka acil olarak yenmelidir. Fiziksel açlıkta ise durum yine aynıdır o an yemeniz istenebilir. Ancak bir fark vardır. Durum o kadar acil değildir. Bir esneklik söz konusudur. Yoğun olarak yaşanmaz, ertelenmesi mümkün bir histir.

Duygusal açlık olumsuz yaşam deneyimlerine eşlik eder.

Olumsuz yaşam deneyimlerine ek olarak günlük hayatta karşılaşılabilecek olumsuz durumlarla da ilgilidir. Örneğin sevgilinizle kavga ettiniz veya aileniz sizi herkesin ortasında azarladı veya travmatik bir olay yaşadınız. Bu durumda yaşanan duygusal acıyı bastırmaya yönelik olarak duygusal açlık söz konusu olabilir. Fiziksel açlık ise vücudun işleyişidir. Fiziksel açlık kişinin hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için önemlidir.

Duygusal açlıkta farkındalık alt seviyededir.

Yani sizler ne zaman ne kadar yediğinizin farkına varmazsınız. Fiziksel açlıkta ise vücuda yeten kadar yenir ve bir kontrol söz konusudur.

Şimdi tüm bunlarla beraber karar verme sırası sende! Duygusal açlıkta mısın yoksa fiziksel açlıkta mı? Aklına bir şeyler yemek geldiğinde önce bu maddeleri hatırla. Çünkü kontrol senin elinde!

Yorum yapın..