Gaye Haydaroğlu

Yakın Doğu Üniversitesi - Psikoloji

Doğru Meslek Seçimi Yapmak

Üniversite sınavını geride bıraktığımız şu günlerde sınav stresini iyi kötü atlatmış ama doğru meslek seçme stresi içine giren gençler görmekteyiz. Küçüklükten bu yana alışılagelmiş olan “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna çeşitli cevaplar vermişizdir.

Doktor, mühendis, öğretmen vs.. Belki akla gelen ilk meslekler olması belki de bildiğimiz genel meslekler olmaları sebebiyle bu cevapları verdik. Büyüdükçe seçimlerimizi ve tercihlerimizi farklı yerlere yönlendirerek yeteneklerimizin farkına vardık. Şimdi büyüdük, peki ne olacağız ?

Meslek seçimi insan yaşamında dönüm noktası diyebileceğimiz süreçlerden bir tanesidir. Çünkü bu seçim yaşamımız boyunca yapacağımız iş olacaktır. Peki bu süreç nasıl ilerlemeli ?

Meslek seçimi için öncelikle kendinizi tanıyın.

En önemli noktalardan bir tanesi insanın kedini tanımasıdır. Yeteneklerinin, ilgilerinin farkına varmasıdır. Hangi konularda, ne derecede iyi olduğuna karar verip kendini değerlendirerek doğru bir seçim yapmalıdır.

Üniversite sınav sonucunuzu değerlendirin.

Üniversite sınav sonuçlarından sonra kişi ilgili olduğu meslekleri ayırt edebilmiş olup sonucuna da uygun mesleklere yönelmelidir. Sınav sonucu istendiği gibi olmamış olsa dahi çok da kötü bir sonuç elde edilmedikçe kendi ilgi alanına yönelik bir meslek mutlaka bulunacaktır. Doğru meslek seçimi için önemli olan kendini tanımak ve asla pes etmemektir !

Meslek seçiminde ailenin veya çevrenin baskılarına bakılmamalıdır.

Aileye veya çevreye danışmak elbette kötü bir durum değildir. Aksine farklı düşüncelere açık olunmalıdır. Ancak bu durum baskı seviyesine geldiği zaman buna izin verilmemelidir. Çünkü bir başkasının istediği mesleği yapmak kişinin iyi ve mutlu bir yaşamının olmasına izin vermeyebilir.

Özellikle ailenin “Doktor olacaksın !, Mühendislik okuyacaksın !” gibi dayatmalarına izin verilmemelidir. Çünkü kişinin hayatı boyunca yapacağı meslek, severek yapacağı meslek olmalıdır !

Bu süreçte asla pes etmeyin.

Üniversite sınav sonucu istediğiniz gibi gelmediği takdirde denemekten asla vazgeçmeyin. Sırf puanınız yetiyor veya popüler diye bir meslek seçmek yerine hayallerinize ulaşmak için tekrar deneyin. Çünkü bu aşılması zor bir süreçtir ve en önemlisi kararlılıktır.

Ne istediğinizi belirleyip tekrar deneyin olmazsa tekrar deneyin çünkü kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.. İstediğiniz mesleği seçtiğiniz takdirde de kendinizi geliştirmek adına çaba gösterin. Çünkü hayallerinize ancak çabalayarak ulaşabilirsiniz.

Kısacası meslek seçimi karar vermesi zor olsa da hayatınızı etkileyecek bir karardır. Bu yüzden acele etmeden, üstünde düşünerek, araştırarak ve kendinizi değerlendirerek karar verin. Doğru meslek seçimi ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Unutmayın ki hayatınız boyunca yapacağınız bir mesleği severek yapmıyorsanız eğer bu size işkence gibi gelecektir. Sırf bir meslek popüler diye veya sırf maddi geliri yüksek diye onu seçmek sizi mutlu etmeyecektir.

Önceliğiniz sevgi olsun, bir mesleği severek yapmayı isteyin geri kalan mutlaka hallolacaktır. Tekrar unutmayalım doğru meslek seçiminde öncelik sevmek !