Sosyal Fobi: Dışardaki Kâbus!

Sosyal Fobi: Dışardaki Kâbus!

Kimi zamanlarda evden hiç çıkasımız gelmezken kimi zaman ise hiç eve gitmek istemeyiz. Bu durumu çoğumuz günlük hayatımızda yaşasak da bazılarımız hiç evden çıkmak istemez. Daha doğrusu dışarı çıkmak onlar için çok tehlikeli bir durumdur. Topluluklarda bulunmak, insan içine karışmak onların kaygılanmasına buna eşlik eden fiziksel semptomlara (çarpıntı, titreme, vs.) neden olur ve kişi bu durumu yaşamamak için de topluluklarda bulunmaktan kaçınır.

Sosyal Fobi Nedir?

Kişi başkalarınca değerlendirilebilecek olduğu; karşılıklı konuşma, tanımadık insanlarla karşılaşma ya da toplumsal durumlarda; yemek yerken ya da içerken gözlenme veya başkalarının önünde bir eylemi gerçekleştirme de  (konuşma yapma) belirgin bir korku ya da kaygı duyar. Bu nedenle kişi toplumsal durumlardan kaçınır ya da yoğun bir korku ya da kaygı ile bunlara katlanır. Bu durum başta çekingenlik gibi görünse de korkunun yanında kaçınma davranışının olması korkunun aşırı ve anlamsız olması kişinin de bunun farkında olması çekingenlik boyutundan çıkıp sosyal fobi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal Fobi Risk Faktörleri Nelerdir?

Sosyal fobi, toplumsal kaygı bozukluğu olarak da bilinmektedir. Bireyin maddi durumunun yetersiz olması, işsizlik, eğitim düzeyi, çocuk yetiştirme tarzı, ailenin başkalarıyla yeterince görüşmemesi, ebeveyn modeli, çocukluk çağından itibaren aşırı çekingen biri olmak sosyal fobi riskini artırmaktadır. Sosyal fobilerde bireyin bakımvereni/ebeveynleri arasındaki ilişkiyle gelişen iç nesne temsilcileri aşağılayan, eleştiren, alay eden, utandıran, terk eden nesneler olunca bu durum stabilleşir birey çevresine yansıtarak bunu besleyen ve destekleyen davranışlar oldukça birey daha yoğun korku duyar ve sosyal fobiyi geliştirir. Sosyal fobi tedavi edilmediği takdirde bireyin kişilerarası ilişkileri bozmakta, işini ve özgüvenini kaybetmesine sebep olmaktadır bu nedenle sosyal fobi olduğunuza dair kuşkularınız varsa acilen bir uzmandan yardım almalısınız.

Yorum yapın..