Çocuklarda Yas Süreci

Çocuklarda Yas Süreci

Yaşam kayıp üstüne kuruludur ve bu bir döngü şeklinde yıllardır böyle devam etmektedir. Yas süreci yalnızca büyükler için değil çocuklar içinde zor, sancılı bir süreçtir. Her ne kadar, “ çocuktur ne anlasın” gibi söylemlerle çocukla ölüm konusunu konuşmayı ertelesek, konuşmaya pek yanaşmasak da bu durum ilerde çocuğun yaşayacağı problemleri de beraberinde getirecektir.

Peki, çocuklarla ölüm konusunu nasıl konuşabiliriz? Öncelikle sizin durumu kabullenmeniz gerekmektedir, siz ne kadar bu durumu kabullenirseniz çocuğunuza da bu durumu o kadar net açıklayabilirsiniz.

Çocuğa Ölüm Konusunu Anlatmadaki Yardımcı Araçlar

Çocuklara ölüm konusunu anlatma sürecinde yardımcılarımız masal ve hikâyelerdir. Bu noktada çocuğunuzun psikolojik gelişimi büyük önem taşımaktadır. Ve çocuğunuzun bu konuyu konuşmaya hazır olup olmadığına dair kararı sizin vermeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun psikolojik gelişimini sizden başka kimse tam olarak belirleyemez çünkü çocuğunuzu en iyi tanıyan sizlersiniz.

Çocuğunuzun yaşı bu konuda diğer önemli husustur. Çocuğunuz 0-5 yaşında ise ölümü kavraması mümkün değildir, 6-11 yaşında ise çocuklar ölümün farkındadır ama ölümün yalnızca yaşlıların ve kötülerin başına gelebilen bir şey olduğunu düşünürler.

Çocuğunuzla ölüm konusunu konuşurken onun anlayabileceği şekilde; açık, net, soyut değil somut kavramlar kullanılarak anlatın, ona ölümü ifade ederken değişimin normalliğinden bahsedin.

Çocuğunuza ölümü tanımladıktan sonra çocuğunuz size sorular yöneltecektir, sorulardan kaçmak yerine sorulara sabırla cevap verin. Çocuğunuzdan gelecek sorulara, “bu konuyu kapat saçmala” gibi cevaplar vermek yerine bilmiyorsanız bile onun söylemleriyle hadi gel beraber bunu araştıralım, konuşalım şeklinde yaklaşın. Onun sorularına yanıt vermeyip, soru sormasına izin vermediğiniz sürece çocuğunuz sizinle bir şeyler paylaşmayı reddedecektir. Bir diğer önemli nokta çocuğun en güvenli kaynağı sizsiniz, çocuğunuzun karşılıklı güven kurduğu kişiden bu haberi alması gerekir. Bu nedenle çocuğunuza ölüm haberinin sizin tarafınızdan verilmesi gerekir.

Yas Süreciyle Sağlıklı Baş Edebilme Yolları

Yas süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Acınızı yaşayın, ondan saklamayın bu süreci birlikte yaşayın ve çocuğunuzun da (çok/aşırı bayılma krizleri yoksa) yaşamasına izin verin. Çocuğunuz cenazeye gitmeye gönüllü ise gitmesine izin verin ama gönüllü değilse onu zorlamayın. Çocuklarda ölüm konusunda özlem çok normaldir. Çocuğunuzun özlemini konuşun, beraber veda mektubu yazın veya resim çizdirerek çocuğunuzun duygularını sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarmasına izin verin. Unutmayın çocuğunuzun yasla sağlıklı baş edebilmesini sağladığınız sürece yas süreci çocuğunuzda herhangi bir yıkıma neden olmayacaktır.

Yorum yapın..