Çocuklarda Özgüveni Arttırma Yolları

Çocuklarda Özgüveni Arttırma Yolları

Çoğu anne baba çocuğunun çekingen, özgüvensiz tavırlarından muzdarip. Çocuklukta görülen çekingenlik, özgüvensizlik ileriki yaşamında da devam etmekte ve çeşitli problemlere sebep olmakta. Bu sebeple de anne-babalara bu noktada bazı sorumluluklar doğuyor. Ebeveynler, çocuklarındaki bu probleme çare bulmak amacıyla hangi yolları izleyebilir gelin hep beraber bakalım.

Çocuklarınıza tek başına başaracağı/üstesinden gelebileceği fırsatlar yaratın.

Çocuğunuzun yetenekleri doğrultusundan oyunları/görevleri seçerek çocuğunuzun bunlarda başarılı olabileceğinin farkına varmasını sağlayın.

Çocuğunuzun başarısını takdir edin, onu aşağılayıcı (işe yaramaz, tembel) kelimelerden kaçının.

Başarısı övgü alan çocuklar aşağılanan çocuklara kıyasla daha çok özgüven sahibidirler. Çocuğunuza yaptığınız aşağılayıcı konuşmalar onun özgüvenini zedeler.

Çocuğunuza yalnızca başarılı olduğu için değil sizin çocuğunuz olduğu için sevdiğinizi gösterin.

Yalnızca başarılı olduğu için sevgi gördüğünü düşünen çocuk başarısız olunca anne-babası tarafından sevilmeyeceğini düşünür.

Çok katı kurallardan kaçının.

Katı kurallarla çocuğunuzu disipline etmekten kaçının. Katı kurallarla disipline edilmeye çalışılan çocuk fikirlerini, duygularını toplumda paylaşmaktan kaçınır.

Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın.

Başkalarıyla kıyaslanan çocuk sevilmediği düşüncesine kapılır, çocuğun daha çok içe dönük olmasına neden olabilir.

Unutmayın, çocuğunuzda görülen çekingenlik ya da özgüven eksikliği çocuğunuzun kendi kişiliğiyle ilişkili olabilse de anne-babanın çocuklarıyla kurduğu iletişim, yetiştirme/çocuğuna karşı davranış tarzı ile de gelişebilir. Bu sebeple ebeveynleri olarak bu önerileri göz önüne alıp çocuğunuzdaki özgüven eksikliğini gidebilirsiniz.

Yorum yapın..