Çocuklarda Online Eğitim Paniği

Çocuklarda Online Eğitim Paniği

Covid-19 ‘un giderek yaygınlaşmasıyla birlikte her türlü alışkanlık ve rutinlerimiz değişmek zorunda kalmıştır. Sağlığımızı bu denli tehdit eden salgın karşısında alınan çoğu önlemle beraber eğitim konusundaki rutinimizde de farklılıklar oluştu. Örgün eğitimin büyük risk taşıdığı bu süreçte artık online olarak eğitim sürecine devam etmekteyiz. Bu da beraberinde çocukların hatta ebeveynlerin kaygı ve korku yaşamasına neden olmakta. Bu süreçte hem ebeveyn hem çocuklar yaşanılan kaygı ve korkuyu en aza indirgemek ebeveynlerin tutumlarıyla sağlanabilir.

Online Eğitim Sürecinde Ailenin Rolü

Bu süreçte öncelikle ebeveynlerin kendi korku, paniğini kontrol altına alması gerektiğini unutmayın, çocuklar ayak izlerinizi takip eder sözlerinizi değil daha sonra da bu kaygı, endişenizi uygun bir dille çocuklarla paylaşın.

Ebeveynler olarak sizlerin çocuklara muhakkak var olan bu durumu çocuklarınızla paylaşırken onların anlayabileceği dilde salgını anlatmanız eğer ergenlik çağında ise onu karşına alıp yetişkin gibi kendi kaygı endişelerini belirtip onun da fikirlerini alın. Çocuğunuzu eleştirmek yerine onu anlamak ve neler düşünüp hissettiğinizi onlarla konuşmalısınız. Eleştiri yapmanız onların sizinle düşüncelerini paylaşmasından çekinmelerine neden olacaktır, elinizden geldiğince onları anlamaya çalışın.

Bu süreçte sosyalleşme de sağlanmalı online olsa bile aile, arkadaşları ile görüntülü konuşma ile iletişim kurması onlara bu süreçte bir nebze de olsa sosyal ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Birlikte vakit geçirin, beraber oyunlar oynayın(puzzle vs.), kek yapın, temizlik yapın hem onlara hem size iyi gelecektir.

Bu süreçte çocuklarınız ihtiyaçları değişebilir, neye ihtiyaç duyduğunu sorun, anlayın ve onlara karşı sınırlarınızı net çizip bunu onlara uygun bir dille açıklayarak onların fikrini öğrenmeli onlardan gelecek geri bildirimi kabul etmeli karşılığını vermelisiniz.

Bu konuda yardım almayı düşünüyorsanız çocuğunuza var olan sorunu açıklayarak endişelerini onlarla paylaşıp bir uzmana başvuracağınızı söylemelisiniz. Birey ergenlik döneminde ise karşınızda yetişkin varmış gibi onunla konuşup onun da fikirlerini alarak ondan gelecek geri bildirimle konuşmanın yönünü belirlemelisiniz, unutmayın kaygı bulaşıcıdır ebeveynden çocuğa geçer siz kaygı ve stresi ne kadar sağlıklı yönetirseniz onlar da o kadar sağlıklı bir şekilde kaygılarını yönetir.

Yorum yapın..